Aplikacja Lungs Watcher zwycięzcą Space Apps

3

Aplikacja Lungs Watcher zwyciężyła NASA Space Apps Warsaw 2016.

Przypomnij sobie jak to jest jechać rowerem przez zatłoczone miasto. Ciasno, ruch, niebezpieczne sytuacje na drodze. Ale i dymiące samochody, które wypuszczają do atmosfery mnóstwo szkodliwych związków, w tym tak szkodliwych cząstek stałych. Nieciekawie, prawda? Niestety na naszych ulicach jeszcze długo będą znajdować się pojazdy, którym daleko do spełnienia jakichkolwiek norm czystości spalin.

Dobra, wydostałeś się z zatłoczonej drogi. Ale na horyzoncie pojawia się fabryka, której wielkie kominy wypuszczają tony zanieczyszczeń. Aż chce się powiedzieć z przekorą „a mówią, że sport to zdrowie”. Rzeczywiście jest w tym nieco prawdy, a nawet tej prawdy może być bardzo dużo. Wystarczy jedynie przekierować się na inne drogi.

No właśnie… jak znaleźć drogę, gdzie nie będziemy jej dzielić z ciężarówką pracującą zgodnie z zasadą że „diesel musi dymić”, jak się odnaleźć w naszym świecie, kiedy wiatr może przynieść do nas chmurę zanieczyszczeń?

Temu problemowi rękawicę rzucił zespół EGG. Drużyna EGG (ang. „jajko”, ale przede wszystkim Extremely Genius Geeks), złożona z ludzi ambitnych i kreatywnych, którym przyświecał cel ucieczki od tych chmur zanieczyszczeń tak bardzo szkodliwych dla każdego z nas. Zdecydowali się stworzyć aplikację, która będzie osobistym asystentem pomagającym uniknąć przebywania w niesprzyjających – szczególnie dla naszych płuc – warunkach. Stąd powstała nazwa samej aplikacji – Lungs Watcher. W założeniu aplikacja pozwalać ma na wybranie trasy treningu czy podróży, która omija mocno zanieczyszczone rejony oraz informować o ryzyku wystąpienia negatywnych reakcji naszego organizmu na podstawie analizy indywidualnych preferencji podanych przez użytkownika.

Lungs Watcher ma korzystać z danych satelitarnych (obserwacja Ziemi oraz nawigacja satelitarna) oraz informacji płynących z systemów naziemnych takich jak na przykład stacje pogodowe. Na podstawie analizy tych danych oraz analizy preferencji użytkownika Lungs Watcher zoptymalizuje trasę treningu oraz pokaże aktualne informacje na temat otaczającego nas środowiska. Ponadto aplikacja pozwoli na grupowe bieganie, czy jeżdżenie na rowerze, jak i dostarczenie narzędzia informującego o różnych zdarzeniach na trasie.

Zespół EGG w składzie Julia Strotska, Bożena Biłko, Marcin Borkowski, Piotr Skonieczka oraz Maciej Urbanowicz realizował koncepcję aplikacji w ramach konkursu NASA Space Apps Challenge 2016, który odbył się w Warszawie w dniach 23-24 kwietnia 2016 roku na Stadionie Narodowym. EGG walczy teraz o finał z finalistami lokalnych edycji z ponad 170 krajów na świecie. Trzymamy kciuki za naszą reprezentację w tym prestiżowym konkursie!

3 komentarze

  1. Pomysł dobry ale w jakiejś marko skali dla przemysłu. W mieście takim jak Kraków z jego hutą, czy Warszawa z elektrociepłowniami, zmienne są zbyt dynamiczne. Ciekawy jestem faktycznych źródeł informacji z których ma korzystać aplikacja i częstotliwości pobierania tych danych. Kolejna zbędna aplikacja mająca czynić nasze życie “lepszym”. Przeciętny smartfon wyładowany jest dziesiątkami aplikacji tego typu kradnącym czas. Ludzkość stacza się ku równi pochyłej. Zamiast bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi, wybieramy smartfona jako substytut. Ileż to razy widziałem osobę wpadającą na latarnie, zapatrzoną w telefon. Prawdopodobnie szukała drogi o najmniejszym zanieczyszczeniu w trosce o swoje zdrowie. Ehhh… Pozdrawiam. Nokia 6300

  2. Sorry, ale wg mnie jest to najmniej ciekawy z wszystkich projektów.