Trwa trening do pierwszych lotów Starlinera i Dragona 2.

4

W przyszłym roku odbędą się inauguracyjne loty dwóch nowych kapsuł kosmicznych rozwijanych w ramach programu Commercial Crew Programme (CCP). Czwórka astronautów NASA została już przydzielona do pierwszych misji Dragona 2 oraz Starlinera.

W lipcu 2015 roku NASA wybrała czwórkę astronautów, którzy jako pierwsi polecą nowymi amerykańskimi statkami kosmicznymi. Nowe kapsuły rozwijane są w ramach współpracy amerykańskiej agencji kosmicznej z firmami SpaceX oraz Boeing.

Astronauci wybrani do lotów testowych programu Commercial Crew (z góry od lewej): Robert Behnken, Eric Boe, Douglas Hurley i Sunita Williams / Credits: NASA

Astronauci wybrani do lotów testowych programu Commercial Crew (z góry od lewej): Robert Behnken, Eric Boe, Douglas Hurley i Sunita Williams / Credits: NASA

Obecnie znane są już przydziały astronautów pod poszczególne kapsuły. Pierwszy lot załogowy programu CCP odbędzie się w sierpniu przyszłego roku. Na dwutygodniową misję do ISS na pokładzie kapsuły Dragon 2 udadzą się Douglas Hurley oraz Sunita Williams. Misję oznaczono akronimem DM-2, czyli Demo Mission 2.

Natomiast w grudniu 2017 roku na pokładzie kapsuły Starliner (wcześniej określanej jako CST-100) udadzą się Eric Boe oraz Robert Behnken. Tę misję określano zaś akronimem Boe-CFT (Boeing Crew Test Flight). Pierwotnie Boeing rozważał udział własnego astronauty w locie testowym, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu.

W ostatnich dniach ukazało się nagranie, które pokazuje trening astronautów w symulatorach kokpitów nowych kapsuł. W tej chwili astronauci NASA testy na symulatorach przechodzą w siedzibie Boeinga w St. Louis. Docelowo nowe symulatory zostaną jednak przeniesione co centrum szkolenia w Houston.

Eric Boe oraz Sunita Williams trenują w symulatorach Starlinera / Credits: NASA, Boeing

Program Commercial Crew jest rozwijany ze wsparciem amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, aby stworzyć dwa różne systemy transportu astronautów na niską orbitę okołoziemską. Kapsuły będą obsługiwać loty do ISS, a docelowo również komercyjne stacje kosmiczne Bigelow Aerospace. Obecnie astronauci mogą się dostać na ISS tylko na pokładzie rosyjskich statków Sojuz, w których Rosja wycenia jedno miejsce w kapsule na 76 milionów USD. W przypadku lotów nowych kapsuł, cena lotu astronauty ma wynosić średnio 58 milionów USD. Regulane loty nowych kapsuł do ISS mają rozpocząć się w 2018 roku.

4 komentarze

  1. Ciekawe jak bezpieczne będą te nowe kapsuły typu : Starliner czy Dragon 2?
    Soyuz jest wypróbowany i dodatkowo posiada rakietowy system ratunkowy.