Zmarł Gordon Fullerton, jeden z pierwszych pilotów wahadłowca

0

W środę, 21 sierpnia 2013 w kalifornijskim hospicjum zmarł astronauta Charles Gordon Fullerton. Miał 76 lat.

Gordon Fullerton brał udział w dwóch misjach na orbicie. Jako pilot sterował Columbią podczas trzeciego lotu wahadłowca, STS-3. Był również dowódcą Challengera podczas misji STS-51F. W latach siedemdziesiątych brał udział w testowych lotach atmosferycznych wahadłowca Enterprise.

Urodzony w 1936 roku w Rochester w stanie Nowy Jork, ukończył studia z zakresu inżynierii mechanicznej w California Institute of Technology oraz szkołę pilotów eksperymentalnych (obecnie znanej jako Air Force Test Pilot School) w bazie wojskowej w Edwards. W 1966 roku został przydzielony do grupy astronautów MOL (Manned Orbiting Laboratory). Wojskowy projekt nigdy jednak nie został zrealizowany, a część astronautów MOL trafiła pod skrzydła cywilnej NASA. Wsród nich znalazł się również Gordon Fullerton.

W 1977 roku razem z Fredem Haise, weteranem misji Apollo 13, wykonał pięć lotów testowych wahadłowcem Enterprise. Testy służyły do zbadania zachowań aerodynamicznych w atmosferze, lotu swobodnego oraz podejścia do lądowania. W 1982, wraz z Jackiem Lousma, spędził 8 dni na orbicie. Astronauci testowali ramię robotyczne SRMS oraz przeprowadzili pierwsze eksperymenty naukowe na pokładzie wahadłowca. Trzy lata później wrócił na orbitę jako dowódca naukowej misji STS-51F. Do 2007 roku był aktywnym pilotem w centrum Drydena w NASA.

{youtube}q7ZrRdlD1BM{/youtube}

Gordon Fullerton, podsumowanie kariery / Credits: Apolotr

W 2009 przeszedł ciężki wylew, który częściowo go sparaliżował. Kilka dni temu trafił do hospicjum.

Credits: CollectSpace

Gordon Fullerton, zdjęcie oficjalne / Credits: NASA

Comments are closed.