Owen Garriott (1930 – 2019)

8

Piętnastego kwietnia zmarł amerykański astronauta Owen Garriott, uczestnik dwóch misji kosmicznych.

Owen Garriott urodził się 22 listopada 1930 roku. W 1965 roku został wybrany przez NASA jako jeden z sześciu astronautów-naukowców (grupa 4).

Do swojej pierwszej misji – o oznaczeniu Skylab 3 – Owen Garriott wystartował 28 lipca 1973 roku. Przez następne 59 dni Owen Garriott oraz Alan Bean i Jack Lousma przebywali na pokładzie stacji Skylab, realizując dużą ilość badań naukowych, w tym związanych z adaptacją człowieka do warunków mikrograwitacji. W trakcie tej misji Owen Garriott wykonał trzy spacery kosmiczne. Także w trakcie tej misji Garriott wykonał pewien żart: wykorzystał nagrany wcześniej głos swojej żony podczas sesji komunikacyjnej z kontrolą misji.

Podsumowanie misji Skylab-3 / Credits – NASA, PeriscopeFilm

Dziesięć lat później, 28 listopada 1983 roku, Owen Garriott wystartował na pokładzie promu Columbia do misji STS-9. Był to pierwszy lot modułu Spacelab. Misja trwała 10 dni i 6 godzin.

Podsumowanie misji STS-9 / Credits – NASA

Owen Garriott opuścił NASA w 1986 roku. Przez lata zajmował różne stanowiska oraz uczestniczył w kilku ekspedycjach o charakterze naukowym – m.in. poszukiwanie meteorytów na Antarktydzie oraz badania organizmów na dnach oceanów. Owen Garriott zmarł 15 kwietnia 2019 roku.

Jego syn, Richard Garriott odbył lot na orbitę (jako “turysta kosmiczny”) w październiku 2008 roku na pokładzie Sojuza TMA-13. Do dziś Richard Garriott, Rosjanin Sergiej Wołkow (syn Aleksandra Wołkowa) oraz Rosjanin Roman Romanenko (syn Jurija Romanenko) to jedyni astronauci/kosmonauci “drugiej generacji” – czyli osoby, których rodzice także przebywali w kosmosie.

(PFA, NASA)

8 komentarzy

  1. “Był to pierwszy lot modułu Spacelab. Misja trwała 10 dni i 6 godzin.”
    Misja trwała 010d:07h:47m:24s

  2. “Roma Romanenko (syn Jurija Romanenki)” powinno być “Roman Romanienko (syn Jurija Romanienki)