Rosyjski spacer EVA-35 (22.08.2013)

0

Dwudziestego drugiego sierpnia odbył się rosyjski spacer kosmiczny EVA-35. Kosmonauci nie pobili jak ostatnio rekordu długości pobytu na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, jednak co najważniejsze większość zaplanowanych zadań została wykonana.

 

Zaledwie kilka dni po wykonaniu ostatniego spaceru, opisanego w tym artykule, kosmonauci Fiodor Jurczychin oraz Aleksandr Misurkin ponownie wyszli na zewnątrz stacji ISS w celu przeprowadzenia kilku prac związanych z eksploatacją oraz konserwacją rosyjskiego segmentu orbitalnego. Spacer rozpoczął się o godzinie 13:34 CEST i trwał 5 godzin i 58 minut.

Podczas spaceru EVA-35 kosmonauci zdemontowali z platformy URM-D aparaturę do komunikacji laserowej o nazwie BTLS-N (która została zabrana do wnętrza stacji, w przyszłości trafi ona ponownie na zewnątrz – tym razem jednak na moduł MLM, który według ostatnich doniesień trafi na orbitę najwcześniej we wrześniu 2014 roku). Na tej samej platformie następnie z małymi problemami zainstalowano dwa inne urządzenia: EVA Work Station „VRM” oraz Biaxial Pointing Platform „DPN”.

W czasie spaceru pobrano również próbki z rejonu drugiego włazu na module Poisk, a także skontrolowano zamocowanie okryć anten WAL na module Zwiezda (trzech z przodu i trzech z tyłu). To właśnie jedno z tych okryć-dekielków (WAL-6) parę dni temu uległo poluzowaniu i uwolnieniu, co zostało zaobserwowane przez mieszkańców stacji ISS. Filmik zyskał sporą popularność na niektórych „mainstreamowych” stronach internetowych, oczywiście w połączeniu ze słowem UFO.

{youtube} ObKgzmmUMsc{/youtube}

Zapis oddzielenia od stacji ISS okrycia jednej z anten WAL / Credits: youtube.com, ReelNASA

„Zakończony spacer jest 173. spacerem przy budowie ISS/MSK: 145 spacerem z pokładu ISS/MSK oraz 136 spacerem przy użyciu rosyjskich skafandrów kosmicznych Orłan MK, trwał 5 godzin i 58 minut – z łącznym czasem: 1 088 godzin i 48 minut (45 dni 08 godzin i 48 minut). Dla Fiodora Jurczychina był to 8. spacer z łącznym czasem 51 godzin i 58 minut (aktualnie na  5-tym miejscu wg łącznego czasu trwania spacerów) oraz trzecim dla Aleksandra Misurkina z łącznym czasem 20 godzin i 02 minuty.”

{module[346]}

(NASA, PFA)

Comments are closed.