NOAA wyłączyła GOES-a 12

0

NOAA podjęła decyzję o zakończeniu misji satelity GOES-12. Statek służył ponad 10 lat.

Po ponad 10 latach pracy GOES-12 został wyłączony, poinformowała 19 sierpnia amerykańska Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery. Deaktywacji statku dokonano 16 sierpnia.

Geostationary Operational Environmental Satellite 12, zbudowany przez Space Systems/Loral, trafił na orbitę 23 lipca 2001 roku. O kilka lat przekroczył planowany czas działania, na który miał złożyć się okres 2 lat pobytu na orbicie w stanie hibernacji i 5 lat normalnej pracy (rozpoczął ją 1 kwietnia 2003) na rzecz Narodowej Służby Pogodowej prowadzonej przez NOAA. Jego podstawowym zadaniem było monitorowanie wschodnich wybrzeży USA i Atlantyku. W tym czasie obserwował ostatnie największe klęski żywiołowe jakie nawiedzały Stany Zjednoczone, jak huragan Katrina z 2005 roku, czy wielkie śnieżyce w środkowych stanach z 2009 roku. Jak powiedziała Mary Kicza, zastępczyni dyrektora NOAA ds. usług satelitarnych i informacyjnych, “GOES-12 dał zachodniej półkuli wiele lat niezawodnej służby i dokładnego prognozowania, zarówno małych burz, jaki i tych o sile odnotowanej przez historię”.

{youtube}ieILUnkdD90{/youtube}
Animacja przygotowana przez NOAA ukazująca zdjęcia Ziemi wykonane przez GOES-12 w ciągu 10 lat pracy – 3641 zdjęć pełnej półkuli / Credits: NOAA

Od 10 maja 2010 satelita nie mógł spełnić wymogów Narodowej Służby Pogodowej, w związku z czym został przesunięty na pozycję na południe od równika, z zadaniem monitorowania Ameryki Południowej pod kątem pyłów wulkanicznych, pożarów lasów i susz.

Wycofanie statku ze służby oznacza zużycie pozostałego paliwa do podwyższenia orbity, wyłączenie akumulatorów i nadajników radiowych. Działanie te mają zminimalizować ryzyko zderzenia nieaktywnego satelity z innymi działającymi statkami. Brak aktywności radiowej ma zaś zapewnić, że emisja radiowa ze statku nie spowoduje żadnych interferencji z innymi obiektami kosmicznymi.

NOAA będzie posługiwać się od teraz swoimi dwoma podstawowymi satelitami: GOES-13, tzw. Wschodni, i GOES-15, tzw. Zachodni. W rezerwie, jak kiedyś GOES-12, utrzymywany jest satelita GOES-14. Jednak agencja już szykuje ich następców, satelity serii R. Mają one dostarczać zdjęć jeszcze lepszej jakości z jeszcze większa częstością. NOAA obsługuje jednak również inne programy satelitarne obserwacji Ziemi: POES (satelity środowiskowe na orbicie okołobiegunowej), DMSP (wojskowe satelity pogodowe), i statek Suomi NPP.

Zobacz też:

(NOAA)

{module[346]}

Comments are closed.