Misja „po planetoidę” – jak miałaby wyglądać?

0

NASA opublikowała animację przedstawiającą kształt misji załogowej „po planetoidę”, którą chciałaby zorganizować przed 2021 rokiem.

Od czasu anulowania programu Constellation (luty-wrzesień 2010) amerykańska agencja NASA realizuje strategię o nazwie „Flexible Path”. Celem nadrzędnym tej strategii ma być załogowa misja na powierzchnię Marsa, która nastąpi nie wcześniej niż około 2040 roku. Wcześniej, NASA będzie przeprowadzać misje załogowe o coraz wyższym stopniu zaawansowania. Konkretnych dat i celów wypraw jeszcze nie podano, ale postuluje się (w sensie prezydent USA zapowiada) misję do planetoidy bliskiej Ziemi około lub przed 2025 rokiem oraz wyprawę na orbitę Czerwonej Planety i być może na powierzchnię Fobosa w latach trzydziestych tego wieku.

Co będzie pierwszym celem misji załogowej w ramach „Flexible Path”? Ta misja, o nazwie Exploration Mission-2 (EM-2), ma nastąpić przed 2021 rokiem. Od kwietnia tego roku postuluje się, by była to misja „po planetoidę” – wcześniej proponowano orbitę księżycową. Pierwsza misja eksploracyjna EM-1 będzie bezzałogowym testem rakiety SLS i kapsuły MPCV Orion.

Wyprawa „po planetoidę” miałaby następujący kształt: 

  1. wybór celu misji – planetoidy mniejszej od 10 metrów i masy do kilkuset ton,
  2. misja bezzałogowa, która przechwyciłaby ten obiekt i sprowadziła go na wysoką orbitę księżycową,
  3. misja załogowa, która dokonałaby cumowania do wysłanego wcześniej pojazdu bezzałogowego, pobrała próbki przechwyconej planetoidy i wróciła z nimi na Ziemię.

Prace nad tą wyprawą miałyby się rozpocząć od roku fiskalnego 2014, czyli już od 1 października obecnego roku. Aktualnie trwa batalia w Kongresie USA na ten temat – Izba Reprezentantów chce zakazać NASA wykonywania tej misji (oraz zobligować agencję do powrotu na Księżyc), natomiast Senat nie chce niczego zakazywać. Do 1 października obie izby muszą dojść do kompromisu, którego osiągnięcie aktualnie wydaje się być trudne.

Pomysł misji „po planetoidę” ma także swoich przeciwników – zarówno w środowiskach politycznych, jak i naukowych. NASA w tym samym czasie dokonuje mocnej promocji tego pomysłu – m.in. dlatego zaprezentowała animację przedstawiającą kształt misji „po planetoidę”, którą można zobaczyć poniżej.

{youtube}jXvsi7DRyPI{/youtube}

Animacja przedstawiająca wygląd wyprawy “po planetoidę” / Credits – NASA

Co proponują środowiska sceptycznie nastawione do misji „po planetoidę”? Niektórzy amerykańscy politycy chcą zobowiązać NASA do lotów załogowych na Księżyc, co może być bardzo trudne do wykonania przy obecnych ograniczeniach budżetowych tej agencji. W tej chwili wydaje się, że misja załogowa na Księżyc wymagałaby dwóch startów rakiet SLS o nośności około 105 ton na niską orbitę okołoziemską (LEO). Jest to wersja rozwojowa obecnie projektowanej i budowanej rakiety SLS, której pierwszy lot zaplanowano na koniec 2017 roku. Oznacza to, że do pierwszego lotu załogowego na Srebrny Glob nie doszłoby wcześniej niż w połowie przyszłej dekady – o ile oczywiście NASA w międzyczasie otrzyma fundusze na budowę lądownika księżycowego. W tej chwili nie wydaje się, by przez najbliższe kilka lat NASA miała szanse na większy budżet, co oddala perspektywę lotu załogowego na Księżyc o kolejne lata, być może nawet do końca przyszłej dekady. Dlatego też NASA zauważa, że loty do obiektów NEO są tańsze i prostsze do wykonania, gdyż wymagają jedynie jednego startu rakiety SLS i nie trzeba wykonywać prac nad ciężkim i kosztownym lądownikiem księżycowym.

Z kolei niektóre środowiska naukowe uważają, że misja „po planetoidę” w tym kształcie przyniesie bardzo ograniczone korzyści. Przykładowo, zespół Small Bodies Assessment Group (SBAG) uważa, że NASA nie powinna dokonywać tego typu wyprawy. SBAG wymienia kilka powodów, które redukują wartość naukową takiej misji (zobacz artykuł: „Krytyka misji „po planetoidę” (lipiec 2013)”).

Losy misji „po planetoidę” prawdopodobnie rozstrzygną się przed 1 października tego roku. Do tego czasu NASA musi otrzymać zatwierdzony budżet na nowy rok fiskalny, a wraz z nim – cele do realizacji.

(NASA)

{module [346]}

Comments are closed.