Dniepr z koreańskim satelitą jednak poleci

1

Rosyjsko-ukraińska rakieta Dniepr ma planowo wynieść na orbitę południowokoreańskiego satelitę.

Rakieta Dniepr, mimo wcześniejszych doniesień, ma planowo wynieść na orbitę południowokoreańskiego satelitę obserwacji Ziemi Kompsat-3A.

Satelita Kompsat-3 / Credits - KARI

Satelita Kompsat-3 / Credits – KARI

Start planowany na 12 marca (opóźniony z 22 stycznia) ma się odbyć, tak jak wcześniej zaplanowano, podała w poniedziałek rosyjska agencja prasowa RIA Nowosti/Sputnik, powołując się na anonimowe źródło z rodzimego sektora kosmicznego.

Rakiety Dniepr to owoc współpracy rosyjsko-ukraińskiej. Są one zmodyfikowanymi sowieckimi międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi RS-20 (oznaczenie NATO: SS-18 „Satan”). Ich wynoszeniem zajmuje się moskiewska spółka ISK Kosmotras, ale rakiety poddawane są zmianom w ukraińskim Dniepropietrowsku. Starty odbywają się z Bajkonuru i bazy sił powietrznych Dombarowskij.

Z uwagi na sytuację międzynarodową, jeszcze tydzień temu informowano, że działanie spółki zostało zawieszone.

(SD, Sputnik)

Jeden komentarz

  1. Witam. Start Dniepra z Kompsatem jest jednym z trzech startów, o których wspominano wcześniej, jako zobowiązania, których ISC Kosmotras miał dotrzymać wobec partnerów zagranicznych. Los programu Dniepr w kontekście oświadczeń o rozbieżności interesów ze strategicznymi interesami Rosji nie zapowiada się dobrze i może zakończyć się źle.