Virgin Galactic buduje biuro projektowe dla LauncherOne

0

Firmy Virgin Galactic i Aabar Investments PJS rozpoczęły budowę biura projektowego LauncherOne, systemu wynoszenia małych satelitów.

Virgin Galactic i jej inwestor, Aabar Investments PJS, fundusz inwestycyjny ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ogłosiły początek budowy biura projektowego i zakładów, w których będzie powstawał LauncherOne – system wynoszenia małych satelitów. Jej pierwszym etapem jest wynajęcie działki o powierzchni 14 000 m² pod odpowiedni budynek. Trwa również nabór pracowników.

Statki kosmiczne wystrzelone w 2014 wg masy

Statki kosmiczne wystrzelone w 2014 wg masy / Credit: Kosmonauta.net

LauncherOne ma być systemem podobnym do już działających systemów, jak rakieta Pegasus. Rakieta będzie wystrzeliwana spod samolotu-nośnika WhiteKnightTwo i ma mieć nośność do 225 kilogramów. Skorzystaniem z takiej rakiety jest już zainteresowane kilka podmiotów, w tym projekt OneWeb.

Choć udźwig 225 kilogramów może wydawać się mały, to jednak właśnie małe satelity są najczęściej wynoszonymi obiektami w kosmos. W 2014 roku 63% z wystrzelonych statków miało masę do 500 kg. Zaś blisko połowa (48%) miała masę do 50 kg.

Jak powiedział dyrektor wykonawczy Virgin Galactic George Whitesides, „Postęp w projekcie i testach LauncherOne wszedł w etap, w którym potrzebujemy dedykowanego miejsca do produkcji elementów rakiety”.

Zakład powstanie w Long Beach w stanie Kalifornia. Obecnie firma posiada swoje oddziały w stanie Nowy Meksyk (Spaceport America) i w Mojave (również w Kalifornii), gdzie produkowane są samoloty WhiteKnightTwo i statki SpaceShipTwo.

Film promujący LauncherOne (2012) / Credit: Virgin Galactic

(SPX, SD)

Comments are closed.