Lot Dniepra skasowany

0

Za niecałe dwa tygodnie miał odbyć się start rakiety Dniepr. Konflikt rosyjsko-ukraiński pokrzyżował jednak plany.

Start planowany jest na 3 października 2016 z rosyjskiej bazy Dombarowskij. Poprzedni start z wykorzystaniem tej rakiety odbył się 25 marca 2015 roku.

W przypadku tego startu przez tygodnie panował duży szum informacyjny. Dopiero 22 września pojawiła się informacja, że Rosja oficjalnie skasowała ten lot.

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że jako wyniesione zostaną dwa satelity konstelacji Iridium-NEXT. Choć niektóre spisy nadal wymieniają te satelity, jednak wiadomo już, że jest to od dawna informacja nieprawdziwa. Inne źródła sugerują, że na pokładzie Dniepra miała się znaleźć duża ilość zminiaturyzowanych satelitów typu CubeSat, z czego część ma należeć do programu QB50.

Rakiety Dniepr są lub były dotychczas obsługiwane przez firmę MKK “Kosmotras”, spółkę kazachsko-rosyjsko-ukraińską. W zakładach Jużnoje na Ukrainie przez lata wykonywano większość prac modyfikujących rakiety balistyczne SS-18 “Szatan”/”Wojewoda”, przekształcając je w rakiety nośne Dniepr. Z uwagi na trwający rosyjsko-ukraiński konflikt od kilku lat Rosjanie sprzeciwiają się startom tego modelu rakiety. W lutym zeszłego roku Rosja ogłosiła zawieszenie programu Dniepr, zaś jego losy miały być określone w późniejszym terminie. Mimo wszystko, od tego czasu firmie Kosmotras udało się wykonać jeden lot swojej rakiety nośnej.

Ostatnie informacje mówią, że Roskosmos zakończył umowę z Kosmotras na starty Dnieprów za poleceniem rosyjskiego rządu. Pojawiła się także informacja, że firma Kosmotras zostanie zamknięta albo też połączona z firmą Eurokot, która co roku wykonuje do kilku startów rakiet Rokot. Do połączenia miałoby jednak dojść nie wcześniej jak po najbliższym starcie Dniepra, który został skasowany.

Firma Kosmotras poinformowała wcześniej, że będzie próbowała kontynuować używanie tej rakiety, ale już bez ukraińskiego udziału. Zaproponowana została nazwa „Bajkał”. Budowę spornych komponentów zlecono rosyjskiej korporacji rakietowej im. Makiejewa. Rosja obecnie dysponuje około dziesięcioma pociskami, które można zmodyfikować do rakiety nośnej Bajkał/Dniepr. Te pociski można wykorzystać do 2020 roku.

Dniepr jest całkiem udaną i tanią konstrukcją. W przeciągu kilkunastu lat odbyły się już 22 starty, z których tylko jeden – w 2006 roku – zakończył się niepowodzeniem, kiedy rakieta spadła krótko po starcie tracąc 18 satelitów. Maksymalnie Dniepr wyniósł w jednym locie ponad 35 satelitów.

(NK, K, Tw, LK, PFA)

Comments are closed.