Teleskop Spitzera odkrywa deszcz komet w pobliskim układzie gwiezdnym

0

Udało się zaobserwować zjawisko, które miało miejsce w naszym Układzie Słonecznym kilka miliardów lat temu, w czasie jego formowania się: wzmożone spadanie komet na większe ciała niebieskie układu. Być może zjawisko to doprowadziło niegdyś do pojawienia się wody oraz innych składników budulcowych życia na Ziemi.

Podczas wczesnych etapów formowania się układów gwiezdnych materia jest dużo bardziej rozsiana po całej przestrzeni, niż ma to miejsce w naszym Układzie Słonecznym obecnie. Większe elementy, takie jak formujące się planety, ściągają na siebie grawitacyjnie dryfującą materię, między innymi kule brudnego śniegu, jakimi w istocie są komety. Zjawisko to doprowadza do „oczyszczenia” przestrzeni międzyplanetarnej z pyłu i gazu. Prawdopodobnie doprowadziło też do powstania ziemskiego Księżyca.

Teleskop Kosmiczny Spitzera dostrzegł ostatnio warstwę pyłu obok gwiazdy Eta Corvi (w Gwiazdozbiorze Kruka). Wiek tego układu szacowany jest na ok. 1 miliard lat, co jest typowym wiekiem dla występowania tego typu zjawisk. Widmo spektroskopowe pyłu silnie przypomina widmo komety. Obłok jest na tyle blisko gwiazdy, że teoretycznie mogło dojść w tym rejonie do uformowania się planet podobnych do Ziemi.

Sygnatura świetlna pyłu przypomina również skład znanego meteorytu z Almahata Sitta, który spadł we fragmentach na terytorium Sudanu w 2008 roku. Oznacza to typowy kład chemiczny charakteryzujący tego typu ciała we wczesnych fazach ewolucji ich macierzystego układu gwiezdnego.
Wokół gwiazdy odkryto w 2005 roku również inny pierścień zimniejszego pyłu – znajduje się on nieco dalej od gwiazdy – w odległości równej 150 promieniom orbity Ziemi. Nasz Układ Słoneczny zawiera podobny region, zwany Pasem Kupiera, gdzie gromadzą się lodowe pozostałości po okresie formowania się Układu. Odkrycie Spitzera każe przypuszczać, że materia meteorytu z Almahata Sitta pochodzi z Pasa Kupiera.

O odkryciu donieśli naukowcy z wydziału Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johna Hopkinsapod kierownictwem Carey Lisse. W drodze jest publikacja naukowa na ten temat w Astrophysical Journal. 19 października Lisse opisał odkrycie na konferencji Signsposts o Planets w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarta (NASA).

Comments are closed.