Wokół małej gwiazdy: WD 1856 b

0

Dane z teleskopów TESS i Spitzer pozwoliły na wykrycie ciekawego układu planetarnego, w którym planeta jest większa od gwiazdy.

Egzoplaneta WD 1856 b jest dużym gazowym gigantem. WD 1856 b ma rozmiary zbliżone do Jowisza a masa tej egzoplanety to około 14 razy masa największej planety naszego Układu Słonecznego. WD 1856 b krąży wokół swej gwiazdy na ciasnej orbicie z czasem około 36 godzin.

To co jest zaskakujące w tym układzie planetarnym to rozmiary gwiazdy – centrum układu. Gwiazdą w tym przypadku jest biały karzeł – pozostałość po większej gwieździe, podobnej (niegdyś) rozmiarami i masą do naszego Słońca. Biały karzeł to jeden z końcowych etapów życia gwiazdy o masie zbliżonej do naszego Słońca.

WD 1856 b wcześniej z pewnością nie krążyła po tak ciasnej orbicie. Przed biały karłem gwiazda tego układu przeszła przez etap czerwonego olbrzyma, który pochłonąłby wszystkie pobliskie planety. Naukowcy uważają, że istnieje kilka możliwych mechanizmów, które mogą sprowadzić gazowego giganta o masie WD 1856 b do ciasnej orbity. Poniższe nagranie prezentuje krótki opis układu WD 1856.

WD 1856b / Credits – NASA Goddard

Odkrycie zawdzięczamy danym z teleskopów TESS oraz Spitzer. Czwartego lipca 2020 zakończył się pierwszy przegląd nieba północnego. Łącznie w ciągu nieco ponad dwóch lat od startu TESS zaobserwował 75% nieba. Tym samym TESS wykonał podstawowe założenia misji. Wraz z zakończeniem pierwszego przeglądu rozpoczęła się misja rozszerzona TESS.

Planet Hunters TESS

Dane z misji TESS są dostępne na platformie Zooniverse. To na tej platformie przez lata możliwe były poszukiwania egzoplanet z zakończonej już misji Kepler. Dzięki ówczesnemu projektowi Planet Hunters udało się zidentyfikować wielu kandydatów na egzopanety. Od grudnia 2018 w podobnym trybie dane z misji TESS mogą być analizowane przez internatów.

W maju 2019 zespół Planet Hunters TESS poinformował, że dzięki pracy internautów udało się zidentyfikować kilka nieznanych wcześniej kandydatów na egzoplanety. Ci kandydaci będą teraz badani za pomocą naziemnych obserwatoriów w celu potwierdzenia. Pierwsze potwierdzone odkrycie Planet Hunter TESS to TOI-813b.

(TESS)

Comments are closed.