TOI-813b – odkrycie Planet Hunters TESS

0

W ramach programu Planet Hunters TESS udało się potwierdzić istnienie pierwszej planety pozasłonecznej.

kosmiczny teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 19 kwietnia 2018 za pomocą rakiety Falcon 9. Lot przebiegł prawidłowo i satelita został umieszczony na prawidłowej orbicie wstępnej o wysokości 200 x 270000 km i nachyleniu 28,5 stopnia. W kolejnych tygodniach orbita była stopniowo zmieniana, aż TESS dotarł do swojej docelowej eliptycznej orbity.

Teleskop został umieszczony na bardzo eliptycznej orbicie, będącej w rezonansie 2:1 z Księżycem. Tego typu orbita powinna być bardzo stabilna przez kolejne 20 lat. Potencjalnie pozwoli to na długą pracę tego teleskopu i wieloletnie poszukiwanie planet pozasłonecznych.

Podstawowym celem TESS jest obserwacja około pięciuset tysięcy gwiazd jaśniejszych od +12 magnitudo. W odróżnieniu od Keplera, TESS będzie obserwować całe niebo, co powinno podnieść ilość zarejestrowanych kandydatów na planety pozasłoneczne, szczególnie tych w odległości do 200-300 lat świetlnych od nas. Szacuje się, że TESS wykryje pomiędzy tysiącem a dziesięcioma tysiącami kandydatów na egzoplanety o rozmiarach porównywalnych z Ziemią i większych.

Po trwającej niemal trzy miesiące fazie kalibracji w lipcu 2018 rozpoczęła się faza naukowa misji. Do końca tego roku teleskop będzie obserwował 85% gwiazd południowego nieba. W 2019 roku teleskop będzie zaś obserwował gwiazdy widoczne z półkuli północnej.

We wrześniu 2018 NASA opublikowała pierwsze naukowe zdjęcia z misji TESS. W odróżnieniu od wcześniejszych wstępnych obrazów uzyskiwanych przez ten teleskop od końca maja, nowe opublikowane zdjęcia mają już docelową jakość. Nowe uzyskane obrazy mają również już służyć celom misji – poszukiwaniu egzoplanet. Już pierwsza seria zdjęć naukowych z teleskopu pozwoliła na wykrycie pierwszych kandydatów na egzoplanetę misji TESS.

TESS na Zooniverse

Dane z misji TESS są dostępne na platformie Zooniverse. To na tej platformie przez lata możliwe były poszukiwania egzoplanet z zakończonej już misji Kepler. Dzięki ówczesnemu projektowi Planet Hunters udało się zidentyfikować wielu kandydatów na egzopanety. Od grudnia 2018 w podobnym trybie dane z misji TESS mogą być analizowane przez internatów.

W maju 2019 zespół Planet Hunters TESS poinformował, że dzięki pracy internautów udało się zidentyfikować kilka nieznanych wcześniej kandydatów na egzoplanety. Ci kandydaci będą teraz badani za pomocą naziemnych obserwatoriów w celu potwierdzenia. Proces potrwa kilka miesięcy, ale można się spodziewać, że część z tych kandydatów to rzeczywiście planety pozasłoneczne.

TOI-813b – potwierdzone istnienie

Pod koniec września 2019 pojawiła się publikacja opisująca egzoplanetę TOI-813b. Jest to pierwsza planeta pozasłoneczna potwierdzona z zasobów Planet Hunters TESS i pracy internautów. Obiekt otrzymał dodatkową nazwę “Planet Hunters TESS I”. Blisko dwudziestu internatów zostało uhonorowanych w tym odkryciu.

Krzywa zmiany blasku gwiazdy wokół której krąży TOI-381b (wraz z widocznymi tranzytami) / Credits - Eisner et al.
Krzywa zmiany blasku gwiazdy wokół której krąży TOI-381b (wraz z widocznymi tranzytami) / Credits – Eisner et al.

TOI-813b krąży wokół swej gwiazdy z czasem około 84 dni w odległości około 0,42 jednostki astronomicznej. Średnica tej egzoplanety to około 6,7 średnicy Ziemi. Zespół walidujący istnienie TOI-813b uznaje tę planetę za zbliżoną w wielkości do Saturna. Jest to zatem gazowy gigant.

Walidacja TOI-813b nastąpiła za pomocą obserwatorium Gemini South.

Aktualnie trwa poszukiwanie kolejnych obiektów w tym układzie planetarnym. Niektóre z nich mogą przesłaniać swoją gwiazdę (tranzyt), inne natomiast prawdopodobnie trzeba będzie wykryć innymi metodami niż kosmiczny teleskop TESS.

(PH, TESS)

Comments are closed.