Komercyjny kosmos – wrzesień 2019

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z września 2019 roku.

Space3ac – nabór do ScaleUp 2, trwa Poland Prize

Space3ac ScaleUp 2 to trwający sześć miesięcy program akceleracyjny. Jego misją jest rozwiązywanie problemów dużych przedsiębiorstw poprzez dostarczanie im specjalistycznych i innowacyjnych technologii. Na stronie internetowej akceleratora znajduje się prawie 100 wyzwań od Partnerów branżowych. Do programu mogą zgłaszać się startupy i młode firmy technologiczne. Akcelerator zaprasza również zespoły naukowe, które chcą podjąć się wyzwań Partnerów i w szybkim czasie zbudować prototyp rozwiązania.

Do siódmej edycji akceleratora zostaną przyjęte kolejne startupy. Zespoły będą mogły liczyć na 250 000 PLN wsparcia w formie finansowej i w usługach specjalistycznych. Ważnym elementem programu jest również mentoring doświadczonych ekspertów z dziedzin biznesowych i technologicznych oraz możliwość podjęcia współpracy z konkretnym klientem.

Link do akceleratora: https://www.space3.ac/

Ponadto, pod koniec sierpnia rozpoczęła się nowa runda programu akceleracyjnego Space3ac Poland Prize. Do Gdańska przyjechało 10 startupów z 8 państw. Celem tego programu jest zachęcenie obcokrajowców do zakładania spółek technologicznych w Polsce. Tym razem pojawiły się zespoły z Litwy, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Luksemburga, Niemiec, Rosji, USA i Ukrainy.

Space3ac jest programem akceleracyjnym dla startupów organizowanym przez firmę Blue Dot Solutions w ramach programu Poland Prize Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Zespoły wybrane do drugiej edycji Space3ac Poland Prize / Credits - BDS
Zespoły wybrane do drugiej edycji Space3ac Poland Prize / Credits – BDS

Trzech Włochów poleci SpaceShipTwo

Pod koniec września firma Virgin Galactic (VG) poinformowała o sfinalizowaniu kontraktu z Włoskimi Siłami Powietrznymi. Przedmiotem kontraktu był lot trzech włoskich pilotów wojskowych na pokładzie pojazdu SpaceShipTwo (SS2). Loty tych Włochów mają odbyć się w 2020 roku.

Co ciekawe podanie daty startu sugeruje, że do tego czasu VG wprowadzi rakietoplan SS2 do służby. Wcześniej takie daty nie padały, z uwagi na niezbyt zaawansowany stan prac i testów SS2.

Trzeci (= drugi istniejący) egzemplarz SpaceShipTwo podczas budowy obok (używanego już) VSS Unity / Credits - Virgin Galactic
Trzeci (= drugi istniejący) egzemplarz SpaceShipTwo podczas budowy obok (używanego już) VSS Unity / Credits – Virgin Galactic

Intelsat vs OneWeb (i Softbank)

We wrześniu firma Intelsat pozwała firmę OneWeb oraz jej inwestora – SoftBank. Lista zarzutów w pozwie jest długa: złamanie warunków kontraktu, oszustwo oraz próba wykradzenia poufnych danych należących do firmy Intelsat. Łącznie zarzutów w tym pozwie jest aż dziewięć.

Co ciekawe, Intelsat jest jednym z inwestorów w firmę OneWeb. W 2015 roku obie firmy zgodziły się, by Intelsat był jedynym dystrybutorem usług OneWeb na cały świat w czterech kluczowych rynkach. Natomiast rok później, w wyniku inwestycji Softbank w OneWeb, zawiązała się deklaracja, że to właśnie Softbank będzie takim dystrybutorem.

Przez kolejne lata Intelsat współpracował blisko z OneWeb. Trwała nawet próba połączenia obu podmiotów oraz pozyskania kolejnej transzy finansowania od Softbank. W czerwcu 2017 roku nastąpiło jednak wstrzymanie procesu łączenia, gdyż udziałowcy (i wierzyciele) Intelsat nie zgodzili się na ten proces. Niemniej jednak trzy firmy kontynuowały rozmowy o współpracy – aż do kwietnia 2018, gdy zerwane zostały kontakty pomiędzy Intelsatem a Softbank.

Na początku 2019 roku OneWeb wyraził opinię, że nie wierzy już w udaną współpracę z Intelsatem. W lipcu 2019 OneWeb nakazał (przedsądowo) firmie Intelsat zatrzymać wspólne działania, czyli m.in. prezentować się jako dystrybutor usług OneWeb. Odpowiedzią na ten nakaz jest pozew.

Ta sprawa może odbić się na rozwoju rynku usług telekomunikacyjnych w przyszłej dekadzie. Intelsat dotychczas prezentował tę “tradycyjną” formę komunikacji satelitarnej, zaś OneWeb tę bardziej typu “New Space”. Wspólne działania obu firm mogłyby ustanowić silnego gracza na rynku usług satelitarnych. Czy zamiast tego będziemy obserwować konkurencję?

Spire pozyskuje kolejną rundę inwestycyjną

Firma Spire poinformowała we wrześniu o zamknięciu rundy inwestycyjnej. Łącznie firmie udało się pozyskać 40 milionów USD od kilku nowych i aktualnych inwestorów. Firma Spire poinformowała, że dostępne fundusze wykorzysta na podniesienie zakresu oferowanych produktów danych oraz ekspansję na rynki azjatyckie.

Satelity Lemur, używane przez firmę Spire / Credits - Spire
Satelity Lemur, używane przez firmę Spire / Credits – Spir

Falcon Heavy – certyfikowany do lotów wojskowych (z małymi wyjątkami)

Dwudziestego piątego czerwca 2019 nastąpił udany start rakiety Falcon Heavy w ramach misji STP-2. Ten start zamówiło amerykańskie wojsko, jako element procesu certyfikacji do wynoszenia tajnych satelitów dla armii USA. Lot zakończył się sukcesem.

Pod koniec września pojawiła się informacja, że firma SpaceX zakończyła certyfikację rakiety Falcon Heavy dla amerykańskich lotów wojskowych. Jeden mały “wyjątek” pozostał do ukończenia: wynoszenie specjalistycznych satelitów na różne (nieokreślone) orbity. Z dostępnych informacji wynika, że proces ukończenia certyfikacji dla tego wyjątku zajmie jeszcze kilka miesięcy.

Starty rakiet dla amerykańskiego wojska czy rządu są z reguły bardzo dochodowe z uwagi na cenny ładunek wynoszony w tych lotach. Oczywiście, te starty mogą wykonywać jedynie amerykańskie podmioty.

(S-X, BDS, S-I, Tw, X)

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.