ORS-1 wystrzelony

0

W czwartek nad ranem odbył się udany start rakiety Minotaur z amerykańskim wojskowym satelitą wywiadowczym ORS-1.

O godz. 03:09 UTC z Wyspy Wallops wystartowała rakieta Minotaur, która z powodzeniem umieściła na orbicie małego wojskowego satelitę wywiadowczego ORS-1. Będzie on używany między innymi przy operacjach wojskowych w Afganistanie i na Bliskim Wschodzie.

Operationally Responsive Space Satellite-1, zaprojektowany wg szybkiej ścieżki projektowej przez wojskowe biuro Operationally Responsive Space, będzie miał za zadanie wykonywać zdjęcia pola bitwy i przesyłać je bezpośrednio do pododdziałów wojskowych, z pominięciem analityków wywiadu. Komunikat Sił Powietrznych USA mówi, że jedno z krytycznych zastosowań satelity ma związek z planowaną redukcją liczby żołnierzy w Afganistanie.

Wizualizacja ORS-1 / Credits: USAFMający 440 kg masy ORS-1 ma stanowić bezpośrednie uzupełnienie informacji o polu walki dla oficerów na froncie bez potrzeby czekania na sztabowych analityków posiadających często zdjęcia satelitarne o znaczeniu strategicznym, a nie taktycznym. Biuro ORS powstało w 2007 roku w celu szybszego wprowadzania misji satelitarnych zaspokajających rosnące wymagania taktyczne wojska, przy jednoczesnym obniżaniu ich budżetów i czasu realizacji.

Start zakończył się po 12 minutach lotu wypuszczeniem ORS-1 w przestrzeń kosmiczną. Był to 10. lot Minotaura 1 od 2000 roku, 10. pomyślny. Przez około 30 dni statek będzie teraz podlegał testom i badaniom, potem zostanie oddany pod dowództwo 1. Dywizjonu Operacji Kosmicznych z bazy sił powietrznych Schriever, w stanie Kolorado. ORS-1 powstał po zakończeniu misji dwóch satelitów demonstracyjnych. Jest wyposażony w przyrząd do zobrazowania powierzchni Ziemi wywodzący się z kamery SYERS-2, montowanej na samolotach wywiadowczych U-2. Jego rozdzielczość wynosi przypuszczalnie około 100-120 cm. Urządzenie zostało wyprodukowane przez Goodrich Corporation, a sam satelita przez ISR Systems Division i ATK Space Systems. Dostarczenie statku wraz z czujnikami optycznymi zajęło 30 miesięcy. Jak twierdzą menadżerowie, projekt misji i statku powstawał od zera. Projekt kosztował ok. 226 milionów USD.

Start rakiety Minotaur z satelitą ORS-1 / Credits: NASAZobacz też: Testy środowiskowe ORS-1

Źródło: SFN

Comments are closed.