Udany start GSLV Mk 2 z GSat-9

3

Piątego maja indyjska rakieta GSLV Mk 2 wyniosła satelitę GSat-9.

Do startu doszło 5 maja o godzinie 13:27 CEST z kosmodromu Sriharikota w Indiach. Rakieta GSLV Mk 2 wyniosła satelitę telekomunikacyjnego GSat-9 na orbitę geostacjonarną transferową (GTO). Lot przebiegł prawidłowo i GSat-9 znalazł się na wstępnej orbicie o parametrach ok. 170 na 36000 km, skąd „o własnych siłach” dotrze do wyznaczonego punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO).

https://www.youtube.com/watch?v=3Xncr1kX3Zk

Start GSLV Mk 2 – 05.05.2017 / Credits – Videsh TV

Satelita telekomunikacyjny GSat-9 został wyposażony w 12 transponderów na paśmie Ku. Masa tego satelity to 2230 kg a przewidywany czas działania to 12 lat. GSat-9 ma dostarczać usługi komunikacyjne dla Indii i kilku państw sąsiadujących, głównie podczas katastrof naturalnych, usług medycznych, edukacji i współpracy międzynarodowej w regionie. Oprócz Indii z tego satelity będzie korzystać Bhutan, Nepal, Bangladesz, Sri Lanka i Malediwy. Do grona użytkowników prawdopodobnie dołączy także Afganistan, natomiast Pakistan odmówił współpracy

Był to piąty start indyjskiej rakiety GSLV w wersji Mk 2 od czasu debiutu w 2010 roku. Wersja Mk 2 jest wyposażona w silnik górnego stopnia produkcji indyjskiej. Wcześniejsza wersja Mk 1, używana w latach 2001 – 2010, wykorzystywała rosyjskie silniki.

Następny lot GSLV Mk 2 zaplanowano na wrzesień. Do końca 2017 roku powinno dojść do jeszcze jednego lotu GSLV Mk 2. W czerwcu powinno natomiast dojść do startu GSLV Mk 3 – większej indyjskiej rakiety, zdolnej wynieść około 1500 kg więcej na orbitę GTO.

(PFA, NSF)

3 komentarze

  1. nie za bardzo mamy nawet skąd wystrzeliwać te rakiety a zresztą u nas się cały czas dotuje w bardziej obiecujące gałęzie gospodarki np. górnictwo

    • OJ TAM, OJ TAM. Może ma małe rakiety nośne ; może nie ma. SIMON już pisałem i jeszcze raz napiszę – Rakiety można wystrzeliwać z odpowiedniej barki ustawionej w okolicach Równika. Tylko trzeba mieć ‘jaja’. Pływać można po wszystkich oceanach.

  2. Szkoda, że Polska nie ma nawet w planach budowy małej rakiety nośnej.