Udany start Falcona 9R z Bangabandhu-1 (11.05.2018)

2

Jedenastego maja nowa wersja rakiety Falcon 9 wyniosła pierwszego satelitę telekomunikacyjnego Bangladeszu.

Do startu doszło 11 maja o godzinie 22:14 CEST z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Na pokładzie rakiety Falcon 9R znalazł się pierwszy satelita telekomunikacyjny Bangladeszu o nazwie Bangabandhu-1. Start przebiegł prawidłowo i satelita znalazł się na prawidłowej orbicie transferowej GTO. 33 minuty po starcie satelita został uwolniony od górnego stopnia Falcona 9.

Udane lądowanie pierwszego stopnia Falcona 9R - 11 maja 2018 / Credits - SpaceX

Udane lądowanie pierwszego stopnia Falcona 9R – 11 maja 2018 / Credits – SpaceX

Po wykonanej pracy doszło do powrotu pierwszego stopnia Falcona 9. Z uwagi, że był to lot na GTO, lądowanie pierwszego stopnia nastąpiło na Oceanie Atlantyckim, na platformie morskiej. Lądowanie nastąpiło po ósmej minucie od startu.

Start został opóźniony o 24 godziny. Dzień wcześniej, 10 maja odliczanie do startu przebiegało bez zakłóceń, aż do 58 sekund przed startem. Wówczas systemy pokładowe zdecydowały o przerwaniu startu. Zegary odliczające zostały zresetowane do czasu +15 minut, ale analiza tego odwołania startu trwała zbyt długo, by móc przeprowadzić start przed końcem okienka.

Start Bangabandhu-1 / Credits – SpaceX

W tym starcie wykorzystano pierwszy egzemplarz nowej wersji rakiety Falcon 9, o oznaczeniu Block 5. Jest to prawdopodobnie ostatnie duże unowocześnienie tej rakiety. Block 5 ma m.in. nowe materiały do izolacji termicznej, większy ciąg (około 7-8% względem ostatniej wersji Block 4), “skrzydełka” wykonane z tytanu oraz wzmocnione podwozie do lądowania. Elon Musk przewiduje, że pierwsze stopnie Falconów 9 w wersji Block 5 będzie można ponownie wykorzystać kilkadziesiąt razy. Rakieta ma być szybsza w obsłudze pomiędzy kolejnymi lotami. Więcej na temat wersji Block 5 można przeczytać na Polskim Forum Astronautycznym.
Ujęcie na owiewkę aerodynamiczną rakiety Falcon 9R z Bangabandhu-1 / Credits - SpaceX

Ujęcie na owiewkę aerodynamiczną rakiety Falcon 9R z Bangabandhu-1 (ujęcie z 10 maja 2018) / Credits – SpaceX

Satelita Bangabandhu-1 ma masę startową 3500 kg. Satelita został zbudowany w Europie przez koncern Thales Alenia Space na bazie platformy Spacebus-4000 (wersja B2). Kontrakt na tego satelitę został podpisany w 2015 roku. Satelita został ukończony i przetestowany przed końcem 2017 roku.

Bangabandhu-1 został wyposażony w 26 transpondery na paśmie Ku i 14 na paśmie C. Głównym zadaniem Bangabandhu-1 jest dostarczanie różnego typu usług telekomunikacyjnych dla Bangladeszu i sąsiednich państw. Mniej więcej połowa transponderów będzie dostępna do użytku na zasadach komercyjnych. Satelita ma funkcjonować minimum 15 lat na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Start rakiety Flacon 9R z Bangabandhu-1 jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

2 komentarze

  1. W porównaniu z pierwszym lotem Falcona Heavy pierwszy lot Block 5 w mainstreamie prawie bez echa. Ale tak naprawdę dla SpaceX to dużo ważniejsza rakieta niż FH.

    • Krzysztof Kanawka on

      Zgadzam się. Krok po kroku SpaceX mógł właśnie stworzyć “rakietę idealną” o średniej wielkości, dla naprawdę wielu zastosowań.