Stratolaunch rezygnuje z rakiety Orbital ATK

0

Stratolaunch zrezygnował ze współpracy z firmą Orbital ATK i analizuje inne koncepcje rakiet nośnych.  

Ideą firmy Stratolaunch Systems, założonej w 2011 roku przez współzałożyciela Microsoftu – Paula Allena, jest system wynoszenia ładunków na orbitę ze startem z powietrza. Rakieta z ładunkiem ma być uwalniana na wysokości niemal 10 km spod skrzydła samolotu-matki, którego konstrukcji podjęła się znana z budowy SpaceShipTwo, firma Scaled Composites Burta Rutana.

Z kolei budową wypuszczanej spod skrzydła rakiety pierwotnie miała się zająć firma Space Exploration Technologies (SpaceX), jednak w 2012 roku doszło do jej wycofania się z projektu. W wolne miejsce weszła inna znana firma z przemysłu kosmicznego – Orbital Sciences Corporation, która posiada już duże doświadczenie w systemach wystrzeliwanych z powietrza (rakieta Pegasus wypuszczana spod kadłuba samolotu L-1011). Firma Orbital w 2015 roku połączyła się z ATK i w ten sposób powstało przedsiębiorstwo Orbital ATK.

Orbital ATK pracował wspólnie ze Stratolaunch nad rakietą dla tej architektury przez ponad 2,5 roku. Zupełnie nieoczekiwanie 8 czerwca Stratolaunch poinformował o zakończeniu współpracy z Orbital ATK.

Ze strony Stratolaunch pojawił się komentarz, że rakieta oferowana przez Orbital ATK nie była atrakcyjna pod względem ekonomicznym. W zamian Stratolaunch poinformował, że rozpoczyna analizy innych wariantów rakiet. Pojawiła się tutaj wartość aż 70 różnych wariantów, co jest zaskakującą liczbą. Może to sugerować także analizy różnych nieistniejących koncepcji rakiet, które nie są w żaden sposób powiązane technologicznie z istniejącymi konstrukcjami.

Aktualny stan budowy samolotu Stratolaunch / Credits - Stratolaunch Systems

Aktualny stan budowy samolotu Stratolaunch / Credits – Stratolaunch Systems

Stratolaunch już buduje swój samolot, lecz jest pewne, że loty operacyjne tego pojazdu będą opóźnione o przynajmniej kilka lat. Pojawiają się też głosy, że samolot może być współczesnym odpowiednikiem Spruce Goose, czyli samolotu, który nie będzie miał praktycznego celu.

(PFA, PA)

Comments are closed.