Stratolaunch – pierwszy test Talon-A

0

Pierwszy test dla platformy Talon-A.

Dwudziestego ósmego października 2022 doszło do pierwszego testu w locie platformy hipersonicznej Talon-A. Był to lot pod wielkim samolotem Stratolaunch.

Czym był a teraz jest Stratolaunch?

Stratolaunch był projektem potężnego samolotu, służącego za pierwszy stopień w wynoszeniu małych satelitów na orbitę. Do 2019 roku ideą Stratolaunch było wynoszenie małej rakiety na pewną wysokość, skąd nastąpiłoby uwolnienie rakiety i jej lot na orbitę z satelitą na pokładzie. Taki sposób wynoszenia satelitów pozwoliłby m.in. na zwiększenie wynoszonej masy, większą dowolność w wyborze miejsca startu oraz większą niezależność od czynników pogodowych.

Projekt rozpoczął się w 2010 roku, a oficjalnie został ogłoszony w 2011 roku. Przez lata doszło do kilku zmian, m.in. rakiet, jakie miały by być wynoszone przez ten samolot. W ostatniej “orbitalnej” wersji (styczeń 2019) planowano korzystanie jedynie z rakiety Pegasus XL. W kolejnych miesiącach plany uległy znacznym modyfikacjom.

Po pierwszym locie Stratolaunch (13 kwietnia 2019) doszło do dużych zawirowań wokół Stratolaunch. Pojawiły projekt Stratolaunch może być zakończony albo też “sprzedany” do innego wykonawcy. 15 czerwca 2019 pojawiła się informacja, że samolot Stratolaunch został wystawiony na “sprzedaż”. Cena nabycia tego samolotu to około 400 milionów USD. Pojawiła się także informacja, że prowadzone są rozmowy z Richardem Bransonem, właścicielem koncernu Virgin (w tym Virgin Galactic i Virgin Orbit). Wówczas pojawiła się także informacja, że istniały duże rozbieżności co do wyceny tego projektu.

W drugim tygodniu października 2020 pojawiła się informacja, że Stratolaunch zmienił właściciela. Co ciekawe, nie podano do publicznej wiadomości nowego właściciela Stratolaunch. Nie podano także wartości transakcji przejęcia Stratolaunch.

Porównanie wielkości największych samolotów świata, w tym Stratolaunch / Credits - Clem Tillier (clem AT tillier.net)
Porównanie wielkości największych samolotów świata, w tym Stratolaunch / Credits – Clem Tillier (clem AT tillier.net)

Talon-A i dalej

Pod koniec marca 2020 strona Stratolaunch przedstawiła nową ofertę tej firmy. Zamiast wynoszenia satelitów Stratolaunch będzie oferować loty hipersoniczne za pomocą własnych pojazdów. Przedstawiono także pojazdy hipersoniczne: Talon-A, Talon-Z oraz kosmiczny Black Ice. Najwięcej informacji jest dostępnych o Talon-A: ma to być pojazd w całości odzyskiwalny o masie startowej 2720 kg, długości 8,5 m i rozpiętości skrzydeł 3,4 m. Talon-A ma osiągać prędkości rzędu 6 Mach. Talon-A ma lądować na tradycyjnych lotniskach, a nawet pod własnym napędem startować z tradycyjnych lotnisk.

Grafika pojazdu Talon-A / Credits - Stratolaunch
Grafika pojazdu Talon-A / Credits – Stratolaunch

Talon-A po raz pierwszy w powietrzu

Dwudziestego ósmego października 2022 samolot Stratolaunch po raz pierwszy wyniósł pojazd Talon-A w powietrze. Lot odbył się z lotniska Mojave i trwał ponad 5 godzin. W tym teście doszło do użycia pierwszego prototypu pojazdu Talon-A (o oznaczeniu “0”). Ten prototyp nie jest “lotny” – dopiero wersja “1” będzie zdolna do lotu hipersonicznego.

Z dostępnych informacji wynika, że pierwszy lot Talon-A przebiegł prawidłowo. W kolejnych tygodniach i miesiącach firma Stratolaunch wykona kilka kolejnych lotów, zanim dojdzie do pierwszego lotu wersji “1”.

Talon-A po raz pierwszy w powietrzu / Credits – NASASpaceflight

Pojazdy Talon mogą być przede wszystkim interesująca opcją dla amerykańskiego wojska. Możliwość przeprowadzania wielu lotów hipersonicznych oznacza lepszą wiedzę na temat zakresu prędkości, który jest dość słabo poznany. W ostatnich latach pociski hipersoniczne (zarówno ofensywne jak i defensywne) znajdują coraz większe zainteresowanie w największych armiach całego świata. Aby tego typu broń poprawnie wykorzystywać potrzebna jest wystarczająca wiedza na temat różnych profili lotu przy prędkościach hipersonicznych.

(NSF, SL)

Leave A Reply