Koniec Virgin Orbit

1

Podział zasobów Virgin Orbit i koniec działalności tej firmy.

Zakończyła się pierwsza aukcja zasobów firmy Virgin Orbit. Łącznie trzy spółki otrzymają sprzęt, budynki i samolot po tej firmie.

W kwietniu 2023 informowaliśmy i postępujących kłopotach firmy Virgin Orbit. Ostatecznie nie udało się pozyskać nowego inwestora, zaś firma – ratująca się “Rozdziałem 11” przez wierzycielami, została przekazana pod aukcję w maju. Aukcja zasobów odbyła się 23 maja. Trzy spółki branży kosmicznej wygrały różne zasoby po Virgin Orbit.

Firma RocketLab wylicytowała za 16,1 mln USD siedzibę spółki w Kalifornii, wraz ze sprzętem do obrabiania materiałów i drukarki 3d. Z kolei firma Stratolaunch zakupiła samolot Boeing 747 za 17 mln USD.

Suma aukcji wyniosła ponad 36 mln USD. Niegdyś (2021) spółkę wyceniano nawet na 3,5 mld USD. Do sprzedaży pozostało jeszcze sześć egzemplarzy rakiety Launcher One w różnych stopniach budowy oraz własność intelektualna spółki. Spółka Launcher, zależna od Vast Space, zakupiła oddział firmy w bazie Mojave oraz sprzęt. Czwarta firma – nie związana z branżą kosmiczną – zakupiła sprzęt biurowy za wartość 0,65 mln USD.

Tym samym spółka Virgin Orbit kończy działalność. Jest to jeden z przykładów, że “nie wszystko złote” co w branży kosmicznej – zaś w niektórych niszach istnieje duża konkurencja. Nisza rakietowa jest prawdopodobnie obecnie najtrudniejszą w rozwoju, z uwagi na dużą ilość startujących spółek i jednocześnie dużej konkurencji ze strony firm takich jak SpaceX.

Warto tu także zauważyć, że dwie inne firmy oferujące metodę “air-launch” w ostatnich latach także przeżywały kłopoty. Szwajcarska Swiss Space Systems zbankrutowała. Z kolei Stratolaunch zmieniła profil działalności – z usług orbitalnych na hipersoniczne.

(CNBC)

Jeden komentarz

  1. Hej a co się dzieje z SatRev czy nie Virgin nie posiada w niej udziałów?