W środę nad ranem w kierunku ISS wystartował kolejny statek transportowy Cygnus.
W środę o 03:05:52,227 GMT rakieta Atlas V, w wariancie 401, wyniosła pomyślnie na orbitę bezzałogowy statek transportowy Cygnus, o nazwie własnej „SS Rick Husband” (dowódca ostatniej, tragicznej misji promu Columbia). Cygnus dostarczy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 3,6 tony zaopatrzenia.Orbital ATK wyniosła statek Cygnus na zlecenie NASA. Start odbył się z Centrum Lotów Kosmicznych im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie. Po 22 minutach nastąpiło odłączenie statku od rakiety. Dokowanie do ISS ma się odbyć w sobotę ok. 13:45 GMT.
Start rakiety Atlas jest jednym z dwóch jakie Orbital ATK wykupiła u operatora ULA po katastrofie własnej rakiety Antares w październiku 2014.
Jest to piąta misja transportowa statków Cygnus do ISS a druga ze zmodyfikowanym statkiem Cygnus. W tym roku odbędą się planowo jeszcze dwie. Najbliższa planowana jest na 24 czerwca rakietą Anates, która wystartować ma z Wallops Flight Facility.
Statek przenosi do ISS 3,6 tony różnorakiego zaopatrzenia, w tym żywność, wodę, ubrania, materiały i urządzenia laboratoryjne oraz sprzęt. Dokładny manifest ładunkowy przedstawia się następująco:
- Zaopatrzenie dla załogi (1137,5 kg):
- 169 opakowań żywności;
- 6 opakowań żywności amerykańskiej dla załogi rosyjskiej;
- ręczniki dla załogi rosyjskiej;
- papier i tusz do drukarki;
- Sprzęt i wyposażenie (1106,7 kg):
- Karty rozszerzeń multiplekser-demultiplekser;
- Filtry węglowe, solne i bakteryjne dla ECLESS;
- Zestawy do próbkowania wody;
- Artykuły higieniczne (wkłady do toalet, pojemniki na mocz, papier toaletowy);
- Wyposażenie naukowe (776 kg):
- Kanadyjska Agencja Kosmiczna: eksperyment MARROW do badań wpływu mikrograwitacji na szpik kostny; Vascular Echo – eksperyment do badania zmian naczyń krwionośnych w trakcie lotu kosmicznego;
- Europejska Agencja Kosmiczna: Airway Monitoring – eksperyment do badania tlenku azotu w atmosferze na ISS; eksperyment ENERGY (Astronaut’s Energy Requirements for Long Term Spacefight); eksperyment FSL z zakresu badania mechaniki płynów w mikrograwitacji;
- Japońska Agencja Kosmiczna: centryfuga Cell Biology Experiment Facility 1G; eksperyment elektrokardiograficzny Bio Rhythms 48Hrs; wyrzutnik małych satelitów J-SSOD (JEM Small Satellite Orbital Deployer); Exposed Facility Unit.
- Amerykańska Agencja Kosmiczna: eksperyment z zakresu technologii chłodzenia Advanced Research Thermal Passive Exchange (ARTE); eksperyment z zakresu spalania Fluids and Combustion Facility Resupply; Human Research Facility; demonstrator Miniature Exercise Device (MED2); eksperyment do badania składu mikrometeoroidów (METEOR); eksperyment do badania analogów regolitu w mikrograwitacji (STRATA); osobiste mierniki ditlenku węgla; eksperyment z zakresu promieniowania jonizującego (REM); prototypowy uniwersalny dok dla małych obiektów (SPHERES); eksperyment z zakresu druku 3D z termopolimerów (Additive Manufacturing Facility); sześć modułów NanoRacks; eksperyment z zakresu obserwacji płomieni Spacecraft Fire Experiment (SAFFIRE I);
- Wyposażenie EVA (156,7 kg):
- elementy skafandrów EVA
- zestaw kluczy nasadkowych
- zbiornik METOX do usuwania ditlenku węgla
- zestaw do wykrywania zanieczyszczeń
- Sprzęt komputerowy (97,8 kg):
- laptop ZBook i drukarka
- dysk twardy 160GB do laptopa IBM ThinkPad
- kamera Canon XH, aparat fotograficzny Ghost, aparaty fotograficzne Nikon, obiektywy 50 mm, czytniki kart
- okablowanie
Cygnus pozostanie połączony z ISS do maja tego roku. Po załadowaniu go śmieciami i nieczystościami zostanie w kontrolowany sposób zdeorbitowany i zniszczony. W trakcie deorbitacji zostanie przeprowadzony eksperyment (SAFFIRE I) polegający na zachowaniu się w przestrzeni kosmicznej dużego płomienia (wywołanego zdalnie). Do tej pory naukowcy obserwowali w kosmosie jedynie małe płomienie.
(SD, SFN, Loty Kosmiczne)