STS-135: 8 lipca potwierdzoną datą startu

0

Zakończył się przegląd o nazwie Flight Readiness Review (FRR), którego celem była ocena stanu prac przygotowawczych przed startem promu Atlantis. Pomimo potrzeby wykonania kilku czasochłonnych napraw, termin startu został podtrzymany. Do próby startu misji STS-135 dojdzie 8 lipca o godzinie 17:26 CEST.

Trwają przygotowania do misji STS-135. Od czasu naszego ostatniego artykułu na temat prac przy promie Atlantis (23 czerwca 2011) nastąpił szereg treningów astronautów do tej wyprawy. Ponieważ w misji STS-135 udział weźmie jedynie czterech astronautów, przygotowania przebiegają nieco innym torem i są intensywniejsze.

Ostatni raz w kosmos czteroosobowa załoga poleciała w 1983 roku, w trakcie misji STS-6. Od tego czasu stopień komplikacji misji promów kosmicznych wyraźnie wzrósł, co bezpośrednio przełożyło się na ilość wymaganych prac. Przykładowo, od czasu STS-114 w trakcie Flight Day 2 astronauci dokonują skanów osłony termicznej przy użyciu ramienia SRMS wraz z sensorami na wysięgniku OBSS. To zadanie jest wykonywane przez kilku astronautów na zmianę na przestrzeni kilku godzin. W przypadku STS-135 mniejsza ilość astronautów oznacza bardziej intensywne prace przypadające na każdego członka misji.

Innym przykładem intensywnego przygotowania do misji, jakie załoga STS-135 w ostatnich dniach odbywała, jest symulacja potrzeby szybkiego powrotu na Ziemię po jednym okrążeniu naszej planety. Ten tryb awaryjnego przerwania misji nosi nazwę Abort Once Around (AOA) i, pomimo że wydaje się być bardzo nieprawdopodobny, załoga trenuje tę ewentulaność. Są to nieco zmodyfikowane ćwiczenia z uwagi na zredukowaną liczbę astronautów i w konsekwencji inny podział obowiązków dla poszczególnych członków załogi w trakcie AOA.

Pierwszy dzień misji STS-135 będzie dłuższy niż w przypadku poprzednich wypraw wahadłowców – astronauci zakończą Flight Day 1 po ośmiu godzinach i trzydziestu minutach od startu. W trakcie poprzednich misji najczęściej Flight Day 1 kończył się około 2 godziny wcześniej. Również dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nastąpi około 2-4 godziny później niż w przypadku ostatnich wypraw wahadłowców.

28 czerwca zakończył się przegląd prac i przygotowań do startu o nazwie Flight Readiness Review (FRR). Pomimo potrzeby wykonania czasochłonnej naprawy, jaką była wymiana zaworu paliwa silnika SSME-3 promu, udało się podtrzymać wcześniej proponowaną datę startu, ostatnia w historii misja wahadłowca rozpocznie się więc 8 lipca o godzinie 17:26 CEST. Oczywiście ta data może ulec zmianie w przypadku wykrycia innej usterki technicznej promu Atlantis lub nieodpowiednich warunków pogodowych. Lądowanie planowane jest na 20 lipca na godzinę 13:06 CEST.

29 czerwca nastąpiło zamknięcie drzwi ładowni promu. Operacja zamknięcia ładowni przebiegła planowo, bez zakłóceń.

Wciąż trwają dyskusje na temat długości misji STS-135. Zespół związany z programem ISS postuluje, by STS-135 wydłużyć o jeden dzień, w trakcie którego astronauci wykonaliby kilka prac na pokładzie Stacji.

W trakcie ostatnich prac przy promie Atlantis nastąpiło także jedno dość zabawne wydarzenie – jeden z techników zgubił swoją obrączkę ślubną wewnątrz przedziału załogowego. Poszukiwania nie przyniosły skutku. Oznacza to, że ta obrączka ślubna poleci na orbitę w ostatniej misji promu kosmicznego i prawdopodobnie zostanie odnaleziona w trakcie prac związanych z wycofaniem wahadłowca ze służby. Wtedy technik będzie mógł się pochwalić prawdziwie “kosmiczną” obrączką ślubną. Lub też oficjalnym związkiem z promem Atlantis!

Misja STS-135 jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym.

Zamykanie drzwi ładowni promu Atlantis - zdjęcie z 29 czerwca 2011 / Credis - NASA

Comments are closed.