UASF zdecydował się powierzyć firmom Orbital ATK i SpaceX zaprojektowanie nowych silników rakietowych.

Siły Powietrzne USA (USAF) ogłosiły 13 stycznia 2016, że przyznały firmom Orbital ATK i SpaceX kontrakty na opracowanie nowych silników rakietowych, które będą wynosiły w przestrzeń kosmiczną ładunki istotne dla bezpieczeństwa narodowego. USAF przeznaczy na ten cel 241 mln USD. USAF zostały zobligowane przez Kongres USA do jak najszybszego (do 2019 roku) zastąpienia rosyjskich silników RD-180 silnikami rodzimej konstrukcji.

Pierwszy człon rakiety Atlas V z silnikiem RD-180 / Credits: NASA

Pierwszy człon rakiety Atlas V z silnikiem RD-180 / Credits: NASA

W komunikacie z Centrum Systemów Kosmicznych i Rakietowych (Space and Missile Systems Center) USAF zastrzega się jednak, że lista nie jest zamknięta. Wciąż trwają negocjacje z innymi firmami i w ciągu kilku miesięcy mogą zapaść decyzje o kolejnych kontraktach.

Wiadomo na razie, że Orbital ATK otrzyma co najmniej 47 mln USD na opracowanie trzech systemów napędowych. Przedstawiciele firmy oświadczyli dzień później (14 stycznia) w informacji prasowej, że chodzi o stałopędny silnik GEM 63XL, silnik Common Booster Segment i silnik górnego stopnia firmy Blue Origin BE-3U (ma się on znaleźć także w pojeździe New Shephard i rakiecie Vulcan, firmy ULA, podobnie jak GEM 63XL). Orbital ATK zainwestuje w projekty od 31 do 124 mln USD z własnych środków.

SpaceX otrzyma ok. 34 mln USD na rozwój silnika Raptor, wielorazowego użytku silnika napędzanego metanem. Wg dokumentacji USAF, sam SpaceX zamierza wydać na ten projekt od 67 do 123 mln USD. Według Jeffa Thornburga, starszego kierownika ds. napędu w SpaceX, Raptor będzie pierwszym dużym silnikiem o napędzie ciekłym wykorzystującym w znacznej ilości części drukowane 3D.

(SN, USAF)

2 komentarze

  1. “SpaceX otrzyma ok. 34 mln USD na rozwój silnika Raport”

    Chyba chodzi o silnik “Raptor” 🙂