Zagadka sygnału Wow! rozwiązana?

0

Jest możliwe, że udało się wyjaśnić zagadkę sygnału Wow. Niestety, odpowiedzią nie jest obca cywilizacja.  

W sierpniu 1977 roku radioteleskop Big Ear w Ohio odebrał zaskakujący sygnał radiowy o wysokiej sile względem tła. Wówczas na tym radioteleskopie trwały poszukiwania potencjalnych sztucznych sygnałów radiowych bardzo blisko linii wodoru 21 cm (1420 MHz) w ramach programu SETI. Sygnał został nazwany “Wow!” przez dr. Jerry’ego R. Ehmana, który jako pierwszy przeglądał zestaw danych z tego radioteleskopu. Sygnał był bardzo interesujący i sugerował możliwość sztucznego powstania daleko od Ziemi.

Niestety sygnał nie został nigdy więcej odebrany, pomimo wielokrotnych prób nasłuchu przy pomocy różnych radioteleskopów. Pojawiło się kilka możliwych wyjaśnień tego sygnału, od ziemskich sztucznych i naturalnych źródeł aż po kosmiczne źródła. Nigdy jednak nie udało się w całości wyjaśnić natury tego sygnału i przez kolejne dekady był to w zasadzie jedyny sygnał, który mógł być wyemitowany przez inną cywilizację.

Jest możliwe, że zagadka tego sygnału została właśnie wyjaśniona. Astronom Antonio Paris z St Petersburg College w USA uważa, że sygnał Wow! mógł pochodzić od komety lub dwóch komet. W sierpniu 1977 roku w pobliżu obszaru, w którym zarejestrowano ten sygnał znajdowały się dwie komety: 266P/Christensen i P/2008 Y2 (Gibbs 8). Obie nie były znane w 1977 roku.

Odpowiedzią na tę zagadkę jest wodór. Komety w dużej części składające się z wody, czyli związku chemicznego wodoru i tlenu, uwalniają duże ilości wodoru w przestrzeń międzyplanetarną. Ten wodór, gdy kometa znalazła się dość blisko Słońca, pod wpływem promieniowania UV mógł być źródłem sygnału radiowego, który odebrał radioteleskop Big Ear.

Jest możliwe, że uda się eksperymentalnie zweryfikować teorię prof. Parisa. W regionie, w którym przechwycono sygnał Wow! znajdą się obie komety w najbliższych dwóch latach. Jeśli rzeczywiście sygnał radiowy na 21 cm od którejś lub obu z tych komet będzie wyraźnie silniejszy od tła – wówczas zagadkę Wow! można uznać za rozwiązaną. Jeśli nie – ta kosmiczna zagadka będzie wciąż czekać na rozwiązanie.

(Nature)

Comments are closed.