Inspektor generalny siły zbrojnych USA otworzył śledztwo w sprawie rzekomej zmowy sentora McCaina i Elona Muska.

We wtorek 22 marca inspektor generalny sił zbrojnych USA przy Departamencie Obrony wydał oświadczenie, że otworzył śledztwo w sprawie rzekomej zmowy senatora Johna McCaina z założycielem firmy SpaceX, Elonem Muskiem, mającej na celu wprowadzenie zakazu importu rosyjskich silników rakietowych. Ucierpieć miał na tym konkurent SpaceX, firma United Launch Alliance (ULA).

Pierwszy człon rakiety Atlas V z silnikiem RD-180 / Credits: NASA

Pierwszy człon rakiety Atlas V z silnikiem RD-180 / Credits: NASA

Na polecenie sekretarza obrony, inspektorat generalny departamentu obrony otworzył śledztwo w sprawie stwierdzeń byłego wiceprezesa ds. inżynieryjnych ULA, dotyczących konkurowania o zamówienia na wynoszenie ładunków rządowych, i czy zamówienia te były przyznawane zgodnie z przepisami departamentu obrony i prawa federalnego”, czytamy w notatce inspektoratu do sekretarza USAF z 22 marca.

O możliwości istnienia takiej zmowy powiedział kilka dni wcześniej wiceprezes ULA, Brett Tobey. Tobey zrezygnował ze stanowiska po tym, jak jego zarzuty zostały upublicznione. Tobey zarzucił McCainowi i Muskowi współpracę mającą na celu wprowadzenie zakazu importu silników RD-180, napędzających rakiety Atlas V, których operatorem jest właśnie ULA.

SpaceX niedawno rozpoczął konkurować z tą firmą na rynku publicznych zamówień na wynoszenie rządowych satelitów. Wcześniej SpaceX toczył długą batalię z Siłami Powietrznymi USA o dopuszczenie do takich przetargów. Wtedy to ULA była oskarżana, że sprzyja wojsku, aby nie dopuścić konkurencji do intratnych zamówień.

Brett Tobey / Credit: ULA

Brett Tobey / Credit: ULA

Z nagrania z 15 marca ze spotkania jakie Brett Tobey odbywał na University of Colorado, do którego dotarł portal Space News, wynika, że Tobey zarzucał współpracę McCainowi i Muskowi: „Ten gość tutaj, John MacCain, zbytnio nas nie lubi; ale lubi się z Elonem Muskiem”, i dalej „Więc Elon Musk mówi: a może, a może uczepicie się United Launch Alliance i sprawdzicie, czy można zabronić używania tego silnika?

Tobey stwierdził też, że McCain dostał stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Sił Zbrojnych Senatu USA (jednego z ważniejszych ciał we władzy ustawodawczej zajmującej się polityką obronną), aby go uciszyć. Tobey powiedział też, że „Wszyscy chcą zrezygnować z silników RD-180, ale chcą to zrobić w sposób logiczny i zorganizowany, a nie taki, który tak naprawdę naraża państwowe zasoby”.

Prezes ULA Tony Bruno zdystansował się do komentarzy swojego pracownika, mówiąc, że nie odzwierciedlają one stanowiska firmy ani jego. Potwierdził, że Tobey zwolnił się ze skutkiem natychmiastowym. Bruno dodał, że jego firma nie ma nic przeciwko konkurencji.

Przesłuchania przed senacką Komisją Sił Zbrojnych ws. budżetu departamentu obrony, 6 lutego 2007 / Credit: Cherie A. Thurlby (Senat USA), domena publiczna

Przesłuchania przed senacką Komisją Sił Zbrojnych ws. budżetu departamentu obrony, 6 lutego 2007 / Credit: Cherie A. Thurlby (Senat USA), domena publiczna

Po tych wydarzeniach sekretarz obrony Ashton Carter oświadczył, że doniesienia te są “zastanawiające” i wezwał inspektora generalnego do podjęcia “odpowiednich kroków”. Rzecznik sekretarza obrony Peter Cook przekazał 18 marca oświadczenie: „Departament stara się zapewnić, aby kontrakty przyznawane były zgodzie z ustalonymi zasadami i wymaganiami”. „Sekretarz jest zaniepokojony ostatnimi doniesieniami na temat konkurencyjności w przetargach na wynoszenie ładunków rządowych, i zgodnie z zaleceniami Franka Kendalla, podsekretarza obrony ds. zakupów, technologii i logistyki, i Debory James, sekretarza sił powietrznych, przekazał sprawę inspektorowi generalnemu sił zbrojnych”.

McCain poparł otwarcie śledztwa i zrewanżował się zarzutami o powiązania między ULA a ministerstwem obrony: „Te oświadczenia podnoszą pytania o naturę relacji między ULA a departamentem obrony”. „Komisja [Sił Zbrojnych Senatu USA] traktuje z najwyższą powagą każdą sugestię, że ministerstwo mogło faworyzować dużego dostawcę uzbrojenia, lub że mogło dochodzić do prób uciszenia członka Kongresu. Panie Sekretarzu, oczekuję, że przeprowadzi pan pełne śledztwo w sprawie tych wypowiedzi i podejmie w tej sprawie wszelkie niezbędne kroki”.

(SN, Sputnik, DoD)

Comments are closed.