Embargo na zakup silników RD-180 i RD-181?

0

Rosjanie w odpowiedzi na sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone rozważają wprowadzenie zakazu sprzedaży silników rakietowych dla amerykańskich spółek.

Dyplomatyczny konflikt pomiędzy dawnymi zimnowojennymi rywalami w ostatnich miesiącach mocno się zintensyfikowała. Kolejny pakiet sankcji gospodarczych na rosyjskie podmioty został nałożony przez USA po udowodnieniu zaangażowania rosyjskiego w przebieg amerykańskich wyborów prezydenckich. Jednocześnie atak koalicji amerykańsko-brytyjsko-francuskiej na zakłady chemiczne we wspieranej przez Rosję Syrii dotychczas pozostał bez znaczącej odpowiedzi.

Jeżeli konflikt rosyjsko-amerykański będzie eskalował to jedną z zaproponowanych opcji sankcji odwetowych byłby zakaz sprzedaży silników rakietowych RD-180 i RD-181. Projekt nałożenia sankcji został już przygotowany przez rosyjskich prawników.

Taki zakaz mocno zostałby odczuty przez część amerykańskich firm, ponieważ silniki te zasilają rakiety Atlas V (United Launch Alliance) oraz Antares (Orbital ATK). Zakaz mocno opóźniłby wiele misji zaprojektowanych do wyniesienia obu rakietami. O ile część ładunków po modyfikacji mogłoby zostać wyniesionych przez SpaceX, to dużym problemem pozostaje problem certyfikacji wojskowych, których części firma Elona Muska jeszcze nie posiada.

Długofalowo zakaz eksportu silników byłby jednak bardzo niekorzystny dla rosyjskich podmiotów, dla których amerykańskie zamówienia są gwarantem rentowności.

Przy okazji potencjalnych kosmicznych sankcji rosyjsko-amerykańskich często pojawia się argument transportu astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W praktyce zakaz transportu byłby jednak trudny do przeprowadzenia. Rzeczywiście, do 2019 roku transport załogowy na ISS będzie się odbywał wyłącznie na pokładzie rosyjskich Sojuzów, należy jednak pamiętać, że to amerykanie dostarczają energii rosyjskiej części stacji. Dlatego eskalacja sankcji przy użyciu ISS wydaje się mało prawdopodobna.

(SN)

Comments are closed.