Udany lot New Shepard (29.04.2018)

0

Dwudziestego dziewiątego kwietnia doszło do udanego drugiego lotu suborbitalnego trzeciego egzemplarza rakiety New Shepard.

Start rakiety New Shepard rozpoczął się o godzinie 19:06 CEST, po pewnych opóźnieniach. Lot trwał zaledwie 10 minut i 19 sekund. W tym locie został osiągnięty pułap lotu o wysokości 105 km i 913 metrów. Zarówno rakieta jak i kapsuła prawidłowo wylądowały po zakończonej misji.

Udane lądowanie rakiety New Shepard /  / Credits - Blue Origin

Udane lądowanie rakiety New Shepard / / Credits – Blue Origin

Wewnątrz kabiny zainstalowanych zostało pięć komercyjnych ładunków, które zostały dostarczone przez różnych wykonawców do firmy Blue Origin. Jeden z nich pochodził z NASA, ale aż trzy były finansowane przez Niemiecką Agencję Kosmiczną DLR i były związane z niemieckimi projektami badawczo-rozwojowymi.

Łącznie był to ósmy lot konstrukcji New Shepard. Pierwszy lot trzeciego egzemplarza rakiety New Shepard odbył się w grudniu 2017 roku. Tamten start przebiegł prawidłowo i rakieta została uznana za zdolną do ponownego użycia.

Jeszcze nie wiadomo, czy w tym roku dojdzie do pierwszego lotu New Shepard (i kabiny Crew Capsule 2.0) z astronautami na pokładzie. Wydaje się to być technicznie możliwe, aczkolwiek firma Blue Origin znana jest z długich kampanii testowej, w tym przeprowadzania testowych lotów dla sytuacji awaryjnych.

(PFA, BO)

Comments are closed.