Piąty udany lot New Shepard

1

Blue Origin przeprowadziła piąty udany lot rakiety i kapsuły o nazwie New Shepard. Tym razem przetestowano działanie systemu ratowniczego kapsuły w locie.

Firma Blue Origin należąca do Jeffa Bezosa, założyciela sklepu Amazon, przeprowadziła 5 października kolejny test rakiety i kapsuły New Shepard, który ma wynosić ludzi oraz ładunki w lotach suborbitalnych. Start odbył się z poligonu Van Horn w Zachodnim Teksasie.

Rakieta i kapsuła New Shepard na stanowisku startowym / Credits: Blue Origin

Rakieta i kapsuła New Shepard na stanowisku startowym / Credits: Blue Origin

Był to już piąty lot na granicę kosmosu tego samego egzemplarza rakiety New Shepard. Tym razem w czasie lotu odpalony został system ratowniczy dla kapsuły, która błyskawicznie oddaliła się od rakiety i następnie wylądowała na trzech spadochronach. System ma uratować życie astronautów w przypadku, gdyby rakieta uległa awarii i zaszła natychmiastowa potrzeba ewakuacji od grożącego wybuchu.

Rakieta kontynuowała zaś lot na umowną granicę kosmosu na wysokość stu kilometrów, i po paru minutach wylądowała pionowo. Był to ostatni test tego egzemplarza rakiety New Shepard.


Transmisja lotu i testu systemu ratowniczego / Credits: Blue Origin

Poprzednie loty tego egzemplarza rakiety odbyły się kolejno 29.04.2015, 23.11.2015, 22.01.2016, 02.04.2016 oraz 19.06.2016.

Moment aktywacji systemu ratowniczego New Shepard podczas lotu / Credits: Blue Origin

Moment aktywacji systemu ratowniczego New Shepard podczas lotu / Credits: Blue Origin

W ostatnich dwóch latach Blue Origin niespodziewanie wysunęła się na czoło wyścigu suborbitalnego, wyprzedzając Virgin Galactic Richarda Bransona, który planuje wynosić ludzi przy pomocy kapsuły SpaceShipTwo startującej z samolotu WhiteKnightTwo. Po tym udanym teście wydaje się, że wkrótce będzie można zobaczyć załogowe loty testowe konstrukcji Blue Origin.

Jednocześnie trzeba podkreślić dużą rywalizacje między Jeffem Bezosem oraz Elonem Muskiem. Szef SpaceX właśnie ogłosił swoje plany marsjańskie na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Guadalajarze w Meksyku. Bezos nie kryje również, że zamiarze budować większe, orbitalne rakiety. Na razie zapowiedział rakietę nośną o nazwie New Glenn. Wydaje się zatem, że można obecnie mówić o coraz bardziej zażartym “komercyjnym wyścigu kosmicznym”.

Jeden komentarz

  1. Rakieta i na niej 4-6 osobowa Kapsuła jest rewelacyjnie pomyślana konstrukcyjnie, zwłaszcza jej 1-silnik o wysokich parametrach wynoszenia na 100 km. sporego ciężaru. Co prawda nie jest podany w tonach z załogą ciężar tej Kapsuły kompletnej z Spadochronami i systemem Abortu + ciężar 6-Osób to w skafandrach będzie jakieś 500kg.,ale razem wszystko daje spokojnie dobrych parę Ton. Ciężar Rakiety z paliwem też jest spory ,to daje obraz możliwości tego 1-silnika. W sumie dla mnie rewelacja, niezawodności ,powtarzalności lotu tej samej kompletnej Rakiety x 5 . Myślę że ta Kapsuła do tego testu była odpowiednio obciążona jak by w środku było te 6-Osób. Jedno co w tym rozwiązaniu jest rewelacyjne to to że nie trzeba do obsługi tych Turystów chętnych odwiedzenia Stratosfery na 100-km. ani jednego Pilota ,ani 1 osoby Obsługi. ,co idzie za każdym razem Kasować $ w 100%. ,a tak nawiasem ciekaw jestem kosztu takiej podróży 1 osoby -Realistycznego, no i jakiegoś zysku netto dla Firmy.