Pauza w Virgin Orbit

0

Wstrzymanie prac w firmie Virgin Orbit.

Firma Virgin Orbit poinformowała wieczorem 15 marca, że wprowadza “operacyjną pauzę”, który m.in. oznacza wysłanie całej kadry na krótki urlop.

W połowie lutego 2023 informowaliśmy o spadku cen akcji spółki rakietowej Virgin Orbit (VO). Ostatnie miesiące nie były udane dla tej spółki – m.in. niepowodzeniem zakończył się pierwszy start z Wielkiej Brytanii (9/10 stycznia 2023). Już wówczas pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że spółka znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Równolegle pojawiły się informacje, że Richard Branson – szef spółek koncernu Virgin – dwa razy doinwestował VO. Co ciekawe, z dostępnych informacji wynika, że te inwestycje były wykonane pod zastaw sprzętu VO – tego typu zabezpieczenia następują zwykle tylko w sytuacji, gdy spółka ma poważne problemy finansowe.

Firma VO pod koniec 15 marca poinformowała, że wprowadza “pauzę operacyjną” oraz wysyła całą kadrę na przymusowy krótkoterminowy urlop. Aktualizacja sytuacji ma nastąpić w przeciągu “około tygodnia”.

Trudno w tej chwili określić, jakie są szanse VO na przetrwanie najbliższych miesięcy. Nawet jeśli tak się stanie, wówczas VO będzie musiała konkurować na bardzo trudnym rynku, który z jednej strony jest zdominowany przez SpaceX, a z drugiej – wiele nowych małych konstrukcji planuje debiut w tym lub przyszłym roku.

(B, SN)

Comments are closed.