Ile startów SpaceX w 2023?

0

Pojawiły się pierwsze szacunki częstotliwości startów firmy SpaceX w 2023 roku.

Elon Musk poinformował o prawdopodobnej liczbie startów rakiet firmy SpaceX w 2023 roku. Ilu lotów różnych rakiet można się spodziewać?

W lutym i marcu 2020 roku informowaliśmy o planach SpaceX co do częstotliwości lotów rakiety Falcon 9 oraz częstotliwości startów rakiety Falcon Heavy do 2025 roku. Wówczas zakładano około 60 startów Falconów 9 i 10 startów Falconów Heavy rocznie.

Przygotowania drugiego egzemplarza Falcona Heavy do startu / Credits - SpaceX
Przygotowania drugiego egzemplarza Falcona Heavy do startu / Credits – SpaceX

Jak sytuacja wygląda pod koniec 2022 roku? Niedawno Elon Musk poinformował, że w 2023 roku łącznie można się spodziewać do około 100 startów rakiet firmy SpaceX. Jest to wyraźny wzrost względem 2020 roku.

Co za tym stoi? Z jednej strony SpaceX korzysta z rakiet Falcon 9 do budowy swej mega konstelacji Starlink. Z drugiej strony – z uwagi na wojnę w Ukrainie – wzrosło zainteresowanie usługami firmy SpaceX. Aktualnie zarówno Europejska Agencja Kosmiczna jak i “konkurencja” w komercyjnych ładunkach na ISS (pojazd Cygnus firmy Northrop Grumman), czy też wiele innych dotawców/operatorów satelitów z “zachodniej” części świata jest zainteresowanych rakietami firmy SpaceX. Sytuacja prawdopodobnie nie zmieni się znacząco w 2023 roku.

Start satelitów Starlink z 31 sierpnia 2022 / Credits – SpaceX

Warto tu także zauważyć, że prawdopodobnie w 2023 roku dojdzie do kolejnych testów pojazdu Starship. Rakieta (oraz stopień Super Heavy) są konsekwentnie testowane przez SpaceX od wielu lat. Czy w 2023 roku doczekamy się regularnych lotów Starshipów?

Dla przypomnienia: setny udany lot firma SpaceX przeprowadziła w… październiku 2020!

Test SN15 prototypu Starshipa / Credits – SpaceX

(S-X, EM)

Comments are closed.