JWST bezpośrednio obserwuje egzoplanetę

0

Pierwsza bezpośrednia obserwacja planety pozasłonecznej za pomocą JWST.

Teleskop JWST wykonał pierwsze bezpośrednie obserwacje planety pozasłonecznej HIP 65426 b.

Od lipca 2022 trwa misja naukowa kosmicznego teleskopu JWST. Pierwszymi zaprezentowanymi obrazami były m.in. gromada galaktyk wraz z ze zjawiskiem mikrosoczewkowania, spektrum atmosfery egzoplanety, “gwiezdny żłobek”, czyli mgławica, w której powstają gwiazdy oraz Jowisz – największa planeta Układu Słonecznego.

Bezpośrednia obserwacja HIP 65426 b

Pierwszego września zespół teleskopu JWST opublikował obrazy egzoplanety o oznaczeniu HIP 65426 b. Jest to pierwsza bezpośrednia obserwacja planety pozasłonecznej – w tym przypadku gazowego giganta – za pomocą teleskopu JWST.

HIP 65426 b ma masę około 6-12 mas Jowisza, przy czym obserwacje z JWST mogą pomóc w bardziej precyzyjnym wyliczeniu masy tej egzoplanety. Jest to bardzo młody obiekt planetarny – wiek szacowany jest na około 15-20 mln lat. HIP 65426 b krąży po bardzo szerokiej orbicie wokół swej gwiazdy – około sto razy dalej niż Ziemia od Słońca.

Choć HIP 65426 b jest dużym gazowym gigantem, ta planeta “świeci” o około 10 tysięcy razy słabiej niż gwiazda macierzysta tego układu. “Wydobycie” HIP 65426 b za pomocą JWST było możliwe dzięki koronografom, które zainstalowano w instrumentach NIRCam i MIRI. Te koronografy są w stanie przesłonić światło gwiazdy, co pozwala na rejestrację światła od planet pozasłonecznych.

Obrazy HIP 65426 b pokazują techniczne możliwości obserwacji JWST. W kolejnych miesiącach i latach można się spodziewać wielu obrazów planet pozasłonecznych z JWST.

Polecamy wątek dotyczący misji JWST na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

Comments are closed.