ISS: EVA-80 i koniec misji MS-19

0

Duża aktywność na ISS pod koniec marca.

Dwudziestego trzeciego marca odbył się na ISS spacer kosmiczny EVA-80. Z kolei 30 marca na Ziemię powrócił Sojuz MS-19 – prawdopodobnie po raz ostatni z kosmonautą spoza Rosji.

EVA-80

23 marca 2022 roku odbył się spacer kosmiczny o oznaczeniu EVA-80. W przestrzeń kosmiczną wyszli astronauci Raja Chari (NASA) oraz Matthias Maurer (ESA). Spacer trwał 6 godzin i 54 minuty.

Spacer EVA-80 / Credits – NASA TV

Celem tego spaceru było wykonanie szeregu prac modernizujących oraz utrzymujących sprzęt zainstalowany na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Prace wykonywano m.in. na zewnątrz europejskiego modułu Columbus. Był to drugi spacer dla Raja Chari (poprzedni to EVA-79) oraz pierwszy dla Matthias Maurera.

Sojuz MS-19 powraca, w tle konflikt

30 marca 2022 o godzinie 13:28 CEST na stepach Kazachstanu nastąpiło lądowanie kapsuły powrotnej Sojuza MS-19. Na jej pokładzie – oprócz dwóch kosmonautów z Rosji – znalazł się także Amerykanin Mark Vande Hei. Ten astronauta NASA spędził łącznie 355 dni na orbicie w jednym locie. Jest to nowy rekord amerykańskiego pojedynczego lotu w przestrzeń kosmiczną – poprzedni rekord należał do Scotta Kelly’ego.

Końcowe podchodzenie Sojuza MS-19 do lądowania – 30 marca 2022 / Credits- NASA TV

Był to prawdopodobnie ostatni lot na Sojuzie z udziałem kosmonauty spoza Rosji. Wskutek sankcji gospodarczych oraz dostępności innych pojazdów (przede wszystkim Dragon 2, ale wkrótce także CST-100), Sojuz stanie się pojazdem dowożącym jedynie Rosjan.

Co ciekawe, 31 marca Roskosmos może ogłosić zmianę swojego zaangażowania w program ISS. Ma to być odpowiedź na sankcje nałożone na Rosję, w tym na przedsiębiorstwa aktywne w branży kosmicznej (w tym i jej wojskowym segmencie).

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA, LK)

Comments are closed.