Spacer EVA-79 i Sojuz MS-21 na ISS

1

Aktywny tydzień na ISS!

Piętnastego marca odbył się amerykański spacer kosmiczny EVA-79. Z kolei 18 marca do Stacji dotarł statek Sojuz MS-21 z pełni rosyjską załogą. W tle natomiast coraz częściej pojawiają się głosy o przyszłość współpracy międzynarodowej z Rosją na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Spacer EVA-79

Piętnastego marca odbył się spacer kosmiczny o oznaczeniu EVA-79. Był to spacer po “amerykańskiej” (czyli międzynarodowej) części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W spacerze wzięli udział astronauci NASA: Raja Chari oraz Kayla Barron. Celem spaceru były pierwsze prace związane z przygotowaniem do instalacji paneli iROSA na ISS, ale na elemencie S4 kratownicy Stacji. Spacer EVA-79 trwał 6 godzin i 54 minuty.

Zapis spaceru EVA-79 / Credits – NASA

Kolejny spacer kosmiczny, EVA-80, planowany jest na 23 marca 2022. W przestrzeń kosmiczną wyjdą wówczas astronauci Raja Chari (NASA) oraz Matthias Maurer (ESA).

Sojuz MS-21 na ISS

28 start rakiety orbitalnej w 2022 roku to lot Sojuza-2.1a z pojazdem załogowym Sojuz MS-21. Start odbył się 18 marca o godzinie 16:55 CET. Na pokładzie tego Sojuza znalazła się trójka rosyjskich kosmonautów: Oleg Artiemjew, Denis Matwiejew i Siergiej Korsakow.

Start Sojuza MS-21 / Credits – NASA video

Sojuz MS-21 dotarł do ISS o 20:12 CET. Połączenie nastąpiło w trybie manualnym, gdyż po raz kolejny zawiódł rosyjski automatyczny system Kurs. Cumowanie nastąpiło do modułu Priczał.

Załoga Sojuza MS-21 jest w pełni rosyjska i pozostanie na ISS do końca września 2022. Jest to pierwszy w pełni rosyjski długoterminowy lot na ISS – we wszystkich wcześniejszych lotach długoterminowych uczestniczył przynajmniej jeden/jedna osoba z innego państwa.

Otwarcie włazów pomiędzy Sojuzem MS-21 a ISS / Credits – NASA video

Pewne zainteresowanie wzbudziła kolorystyka kombinezonów kosmonautów Sojuza MS-21. Kosmonauci byli ubrani w żółte kombinezony z niebieskimi wstawkami. Część komentatorów sugerowała, że ubiór mógł mieć “coś” wspólnego z Ukrainą. Pojawiły się także komentarze, że żółty i niebieski to kolory uczelni z której pochodzi załoga misji Sojuz MS-21.

Żółte kombinezony kosmonautów misji MS-21 / Credits – NASA TV

Ciemne chmury nad ISS?

Prace na pokładzie ISS postępują w trakcie pogłębiającego się konfliktu międzynarodowego, wywołanego agresją wojsk rosyjskich na Ukrainę. W ciągu blisko miesiąca od wybuchu konfliktu na Rosję i Białoruś nałożono szereg sankcji, które także dotykają sektor kosmiczny tych państw.

Ze strony rosyjskiej pojawiły się propagandowe nagrania o separacji rosyjskiej części ISS. Pojawiły się także wątpliwości co do trybu powrotu amerykańskiego astronauty Marka Vande Hei, który na pokładzie Sojuza MS-19 niebawem wróci na Ziemię. Ta kwestia została ostatecznie wyjaśniona – astronauta NASA powróci Sojuzem i nie będzie w tej kwestii zmian.

Jest jednak coraz bardziej wątpliwe, czy współpraca z Rosją będzie możliwa na ISS. Jest prawdopodobne, że Sojuzami w przyszłości do ISS będą latać jedynie rosyjscy kosmonauci, zaś z innych agencji – zarówno Dragonem 2 oraz być może już niebawem CST-100 Starliner (drugi lot testowy tego pojazdu wyznaczono na 20 maja 2022). Prawdopodobnie także z uwagi na sankcje coraz mniej wspólnych prac będzie wykonywanych na ISS.

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA, LK)

Jeden komentarz

  1. Najbliższe plany Rosji –
    X.2022 – Sojuz MS-22 (Kuba Rozpruwacz)
    III.2023 – Sojuz MS-23 (im. pogromców ukraińskich cywili)
    X.2023 – Sojuz MS-24 (Gułag)
    III.2024 – Sojuz MS-25 (“Z”)