Spacer EVA-74

2

Ciekawy spacer kosmiczny, w trakcie którego nastąpiły prace nad panelami iROSA.

Szesnastego czerwca odbył się spacer kosmiczny EVA-74, którego celem były prace nad pierwszym zestawem paneli słonecznych iROSA.

Jedną z najbardziej wyróżniających się cech Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) są jej duże panele słoneczne. Te panele mają po 35 metrów długości i 12 szerokości. Łącznie panele słoneczne ISS są w stanie generować do maksymalnie 240 kWe (zazwyczaj do około 120 kWe). Pierwsze panele ISS zostały dostarczone na Stację w grudniu 2000 roku.

Panele słoneczne zostały dostarczone na ISS na pokładzie wahadłowców podczas serii misji przed zakończeniem budowy Stacji. W miarę dostarczania kolejnych modułów pozycja paneli słonecznych się zmieniała – aż do obecnej konfiguracji “skrzydeł” na obu krańcach kratownicy Stacji.

Przenoszenie, rozwijanie i instalacja paneli słonecznych nie odbyła się bezproblemowo. Podczas misji STS-120 (październik/listopad 2007) doszło do naderwania elementów rozwijanych wówczas paneli słonecznych. Konieczny był awaryjny spacer kosmiczny, w którym ważną rolę odegrał astronauta Scott Parazynski.

Naprawa paneli słonecznych podczas misji STS-120 / Credits - NASA
Naprawa paneli słonecznych podczas misji STS-120 / Credits – NASA

Przez lata funkcjonowania w warunkach niskiej orbity okołoziemskiej (LEO) zanotowano ich powolną degradację. Panele zostały wyprodukowane na 15 lat pracy w przestrzeni kosmicznej w warunkach LEO. Najstarsze z paneli przekroczyły już znacznie swój zakładany czas pracy i potrzebna jest modernizacja. NASA zadecydowała o dostarczeniu na ISS nowych paneli.

Nazwa tych nowych paneli to ISS Roll Out Solar Array (iROSA). Panele iROSA zbudowała amerykańska firma Deployable Space Systems (DSS, spółka zależna od koncernu Boeing), która w 2017 roku zademonstrowała na ISS technologię tych paneli (oraz ich mechanizmu rozkładania). Wartość kontraktu na iROSA to 103 mln USD.

Grafika prezentująca sześć paneli iROSA / Credits - NASA
Grafika prezentująca sześć paneli iROSA / Credits – NASA

Pierwszy zestaw paneli iROSA dotarł na ISS 5 czerwca 2021 w “bagażniku” bezzałogowego Dragona w misji CRS-22. Kolejnym etapem było przygotowanie paneli iROSA do instalacji w trakcie spaceru kosmicznego.

Szesnastego czerwca z pokładu ISS wykonano spacer kosmiczny EVA-74. W przestrzeń kosmiczną wyszli astronauci Thomas Pesquet (ESA) i Robert (Shane) Kimbrough (NASA). Spacer rozpoczął się o godzinie 14:11 CEST. W trakcie spaceru, trwającego 7 godzin i 11 minut nie nastąpiło rozłożenie pierwszego zestawu iROSA. To zadanie zostało przełożone na następny spacer – podobnie jak podłączenie czterech połączeń elektrycznych do systemu zasilania ISS. Warto tu dodać, że w trakcie spaceru wystąpiły pewne problemy ze skafandrem astronauty Kimbrough, które wymagały “ciepłego restartu”.

Zapis spaceru EVA-74 / Credits – NASA TV

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Początek spaceru EVA-74 / Credits – NASA TV

(NASA, PFA)

2 komentarze

  1. Wasz schemat pinia jest do bólu naiwny. Wszystkie artykuły zaczynam czytać od środka. Zawsze początek sobie daruję bo nigdy nie dotyczy tematu tylko kopie z innych archiwalnych treści. Chcecie o czymś wspomnieć to na końcu.