Dragon CRS-22 dotarł do ISS

0

Udane cumowanie bezzałogowego pojazdu Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Po udanym starcie, bezzałogowy pojazd Dragon w misji logistycznej CRS-22 dotarł 5 czerwca 2021 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Do startu rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon 2 doszło 3 czerwca 2021 o godzinie 19:29 CEST. Start odbył się z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Lot przebiegł prawidłowo i ten “bezzałogowy Smok” znalazł się na prawidłowej orbicie.

Dwa dni później Dragon dotarł  do ISS. Cumowanie do zenitalnego węzła modułu Harmony. Cumowanie przebiegło bez problemów i nastąpiło o 11:09 CEST. Poniższe nagranie prezentuje cumowanie “bezzałogowego Smoka” w misji CRS-22 do ISS.

CRS-22 – cumowanie do ISS / Credits – NASA TV

W tej misji do ISS dotarł pierwszy z serii nowych paneli słonecznych. Te panele noszą nazwę ISS Roll Out Solar Array (iROSA). Panele iROSA zbudowała amerykańska firma Deployable Space Systems (DSS, spółka zależna od koncernu Boeing), która w 2017 roku zademonstrowała na ISS technologię tych paneli (oraz ich mechanizmu rozkładania).

Misja CRS-22 planowana jest na około 40 dni. W tym czasie nastąpi rozpakowanie ładunku z kapsuły, a następnie zapakowanie sprzętu i próbek z różnych eksperymentów naukowych.

Misja CRS-22 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.