Początek misji CRS-22

0

Udany start misji CRS-22 – bezzałogowej wyprawy logistycznej na ISS.

Trzeciego czerwca rozpoczęła się misja zaopatrzeniowa CRS-22. Celem tej misji jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Na pokładzie pojazdu Dragon 2 znajduje się m.in. pierwszy zestaw nowych paneli słonecznych.

Do startu rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon 2 doszło 3 czerwca o godzinie 19:29 CEST. Start odbył się z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Lot przebiegł prawidłowo i ten “bezzałogowy Smok” znalazł się na prawidłowej orbicie.

Po wykonanej pracy pierwszy stopień rakiety Falcon 9 z powodzeniem wylądował na platformie morskiej, znajdującej się na Atlantyku, nieopodal Florydy. Dla tego stopnia było to pierwsze wykorzystanie (oznaczenie stopnia B1067).

Pierwszy stopień tuż po lądowaniu / Credits - SpaceX
Pierwszy stopień tuż po lądowaniu / Credits – SpaceX

W tej misji do ISS dotrze pierwszy z serii nowych paneli słonecznych. Te panele noszą nazwę ISS Roll Out Solar Array (iROSA). Panele iROSA zbudowała amerykańska firma Deployable Space Systems (DSS, spółka zależna od koncernu Boeing), która w 2017 roku zademonstrowała na ISS technologię tych paneli (oraz ich mechanizmu rozkładania).

Grafika prezentująca sześć paneli iROSA / Credits - NASA
Grafika prezentująca sześć paneli iROSA / Credits – NASA

Do ISS Dragon dotrze rankiem 5 czerwca. Panele iROSA znajdują się w “bagażniku” Dragona, skąd zostaną wyciągnięte za pomocą ramienia robotycznego SSRMS.

Misja CRS-22 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.