Virgin Galactic prezentuje nowy egzemplarz rakietoplanu

0

Trzydziestego marca firma Virgin Galactic zaprezentowała nowy egzemplarz rakietoplanu, bazującego SpaceShipTwo. Pojazd otrzymał nazwę VSS Imagine.

Zaprezentowany 30 marca 2021 nowy pojazd nie jest taki sam jak dwa wcześniejsze egzemplarze rakietoplanu SpaceShipTwo. Czym się różni ten pojazd?

SpaceShipTwo (SS2) to pasażerski rakietoplan, zdolny do lotów w górne warstwy atmosfery. Budowa oraz testy tego pojazdu trwają już ponad dekadę. W październiku 2014 roku pierwszy egzemplarz SS2 uległ katastrofie, w której zginął jeden z pilotów. Pojazd SS2 jest używany przez firmę Virgin Galactic (VG).

Drugi egzemplarz SS2, nazwany VSS Unity, wykonał jak na razie dwa loty “kosmiczne”. Oba loty były wykonane na pułap ponad 80 km (granica kosmosu wg amerykańskich sił powietrznych USAF), ale poniżej wcześniej deklarowanego pułapu 100 km (najczęściej stosowania granica kosmosu – Linia Kármána). Z tego też powodu wiele osób uważa, że SS2 nie będzie wykonywać lotów kosmicznych, a “jedynie” do górnych warstw atmosfery.

Co ciekawe, w lutym 2021 “wyciekła” informacja, że drugi wysokościowy lot VSS Unity miał nietypowy przebieg, a nawet, że mógł się zakończyć katastrofą.

VSS Imagine

Trzydziestego marca 2021 doszło do prezentacji nowego rakietoplanu firmy VG. Pojazd otrzymał nazwę “VSS Imagine”. Co ciekawe, firma VG informuje, że nie jest to kolejny egzemplarz SS2 – jest to pierwszy egzemplarz pojazdu linii “Spaceship III” (SS3).

Prezentacja VSS Imagine / Credits – Virgin Galactic

Z zewnątrz SS3 w porównaniu do SS2 wyróżnia się zastosowaniem lustrzanej farby na całej strukturze pojazdu. Zastosowanie tego typu pokrycia ma związek z kwestiami termicznymi. Ponadto, wewnątrz SS3 zastosowano szereg modyfikacji względem VSS Unity.

VSS Imagine ma rozpocząć testowe loty ślizgowe latem tego roku. Oznacza to,  że pierwszego lotu z włączonym napędem rakietowym nie powinniśmy się spodziewać wcześniej niż pod koniec 2021 roku. Z kolei w maju 2021 powinno dojść do kolejnego lotu VSS Unity.

Drugi pojazd linii SS3 ma nosić nazwę VSS Inspire. Firma VG informuje, że ich ogólnym celem jest wykonywanie 400 lotów rocznie “na każdy port kosmiczny”.

Prezentacja VSS Imagine – 30.03.2021 / Credits – Virgin Galactic

Lot kosmiczny czy wysokościowy?

Warto tu dodać, że firma VG uznaje 80 km za granicę kosmosu. Jest to wartość używana przez amerykańskie siły powietrzne (USAF). Najpopularniejszą granicą jest tzw. linia Kármána, czyli 100 km nad poziomem morza. W zależności od definicji loty VSS Unity można zarówno uznać za “kosmiczne” jak i “wysokościowe”.

Do 2014 roku Virgin Galactic testowała rakietoplan VSS Enterprise, pierwszy egzemplarz SpaceShipTwo. Ten pojazd został utracony podczas katastrofy w dniu 31 października 2014. Wówczas zginął jeden z pilotów rakietoplanu. W wyniku śledztwa NTSB (National Transport Safety Board, Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu) ustalono, że do katastrofy doszło w wyniku błędu ludzkiego, z powodu zbyt szybkiego uwolnienia powierzchni nośnych rakietoplanu, co doprowadziło do zmiany charakterystyki aerodynamicznej pojazdu. Choć VSS Unity ma wprowadzonych kilka usprawnień konstrukcyjnych, wciąż pojawiają się pytania czy SpaceShipTwo jest bezpieczny. Prawdopodobnie zmiany w VSS Imagine także wpłyną na poziom bezpieczeństwa lotów.

(VG)

Comments are closed.