Ingenuity – pierwszy lot 11 kwietnia

1

Pierwszy lot helikoptera Ingenuity prawdopodobnie nastąpi 11 kwietnia.

Trwają przygotowania do pierwszego lotu śmigłowca w marsjańskiej atmosferze. Pierwotnie planowano wykonanie pierwszego lotu 8 kwietnia 2021, jednakże doszło do pewnych opóźnień.

Pod koniec marca udało się ustawić helikopter do pozycji gotowej do uwolnienia. Ten kilkudniowy proces ma doprowadzić do postawienia Ingenuity na powierzchni Czerwonej Planety. Poniższe nagranie prezentuje działania z 28 marca 2021 (37 sola misji Perseverance).

Pierwotnie planowano pierwszy lot Ingenuity w dniu 8 kwietnia. 31 marca NASA postanowiła przełożyć pierwszy lot na 11 kwietnia. Oczywiście jest to data “nie wcześniej niż” i kolejne opóźnienia są możliwe.

Pierwszy lot ma potrwać nie więcej niż kilkadziesiąt sekund. Ingenuity wzniesie się na wysokość około 3 metrów i wykona zawis na tej wysokości na okres około 30 sekund, po czym wyląduje. W ciągu kolejnych godzin Ingenuity prześle do łazika Perseverance zestaw danych oraz być może zdjęcia i wideo z lotu. Pierwsze kolorowe zdjęcia w pełnej rozdzielczości z tego lotu powinny zostać przesłane na Ziemię w ciągu dwóch dni od lotu.

Ponadto, łazik napotkał ciekawą skałę, o długości około 15 cm. Wydaje się, że ta skała może być meteorytem (prawdopodobnie metalicznym – żelazno-niklowy). Obiekt okazał się być na tyle interesujący, że postanowiono zbadać go przy pomocy pokładowego lasera.

Prawdopodobny meteoryt zbadany przez łazik Perseverance / Credits - NASA, JPL
Prawdopodobny meteoryt zbadany przez łazik Perseverance / Credits – NASA, JPL

Meteoryty są dość często wykrywane przez misje marsjańskich łazików.

Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący misji Mars 2020.

(NASA)

Jeden komentarz