Przygotowania do pierwszego lotu Ingenuity

0

NASA poinformowała o przygotowaniach helikoptera Ingenuity do pierwszego lotu w marsjańskiej atmosferze.

Blisko półtora miesiąca temu na powierzchni Czerwonej Planety osiadł łazik Mars 2020 Perseverance. Na jego pokładzie znajduje się dron o nazwie Ingenuity. NASA przygotowuje ten pojazd do pierwszego próbnego lotu, który nastąpi nie wcześniej niż 8 kwietnia.

Zanim dojdzie do pierwszego lotu, potrzebne było wykonane kilku ważnych czynności. Po pierwsze, zostały odrzucone osłony chroniące Ingenuity podczas lądowania łazika na Marsie. To odrzucenie nastąpiło 21 marca.

Odrzucenie osłony chroniącej dron Ingenuity / Credits - NASA/JPL-Caltech/MSSS
Odrzucenie osłony chroniącej dron Ingenuity / Credits – NASA/JPL-Caltech/MSSS

Ponadto, dla potrzeb pierwszego testowego lotu wybrano odpowiedni obszar, który jest płaski i w którym nie ma przeszkód terenowych. Ten obszar ma rozmiary około 10 x 10 metrów.

Sześć dni przygotowań Ingenuity

Proces przygotowania Ingenuity do lotu zajmie około sześć marsjańskich dni. Pierwszego dnia zostaną uruchomione urządzenia zrywające połączenia mechaniczne, które utrzymywały helikopter sztywno przy łaziku podczas podróży z Ziemi. Drugiego dnia dojdzie do przecięcia kabli, co pozwoli na obrót tego drona z pozycji horyzontalnej. Następnie Ingenuity będzie w pozycji wertykalnej podczas trzeciego dnia prac. Czwartego dnia zostaną rozłożone nóżki “podwozia” Ingenuity. Tego też dnia kamery zamontowane na pokładzie drona wykonają zdjęcia potwierdzające dotychczasowe prace przygotowawcze. Wówczas dron będzie zawieszony na wysokości zaledwie 13 cm nad powierzchnią Marsa. W tym momencie helikopter będzie wciąż podłączony do łazika za pomocą jednego połączenia mechanicznego i kilku elektrycznych.

Piątego dnia dojdzie do ostatniego podładowania pokładowych akumulatorków Ingenuity z systemu zasilania łazika Perseverance. Tego dnia dojdzie do przecięcia tych połączeń a Ingenuity opadnie o wspomniane 13 cm na powierzchnię Czerwonej Planety.

Animacja prezentująca planowane loty Ingenuity / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory

Szóstego dnia dojdzie do weryfikacji wszystkich prac związanych z uwolnieniem drona. Gdy inżynierowie misji Mars 2020 upewnią się, że Ingenuity prawidłowo osiadł na powierzchni Czerwonej Planety łazik Perseverance odjedzie od drona. Wówczas rozpocznie się trzydziestodniowy okres testowania Ingenuity.

Pierwszy lot Ingenuity

Gdy wszystkie powyższe prace i weryfikacje zakończą się pozytywnie, Ingenuity będzie gotowy do pierwszego lotu. NASA zakłada, że stanie się to nie wcześniej niż 8 kwietnia.

Pierwszy lot ma potrwać nie więcej niż kilkadziesiąt sekund. Ingenuity wzniesie się na wysokość około 3 metrów i wykona zawis na tej wysokości na okres około 30 sekund, po czym wyląduje. W ciągu kolejnych godzin Ingenuity prześle do łazika Perseverance zestaw danych oraz być może zdjęcia i wideo z lotu. Pierwsze kolorowe zdjęcia w pełnej rozdzielczości z tego lotu powinny zostać przesłane na Ziemię w ciągu dwóch dni od lotu.

Telekonferencja NASA z 23 marca 2021 – status przygotowań do pierwszego lotu Ingenuity / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory

Pierwszy lot Ingenuity będzie także pierwszym kontrolowanym lotem pojazdu w innej atmosferze niż atmosfera Ziemi. Dotychczas wszystkie pojazdy, które docierały do innych planet albo przez nią się “przebijały” z niewielką możliwością sterowania (np lądowniki czy próbniki atmosferyczne) albo też korzystały z balonów, by się utrzymywać w atmosferze (“aeroboty” w atmosferze Wenus). W pewnym sensie drogę do helikoptera Ingenuity otworzyły lądowniki misji Curiosity i Perseverance, u których w ostatnich sekundach lotu skorzystano z rozwiązania “sky-crane”. Dzięki nim łaziki precyzyjnie umieszczono w odpowiednich lądowiskach na powierzchni Czerwonej Planety.

Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący misji Mars 2020.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(NASA, PFA)

Comments are closed.