Demo Day akceleratora Space3ac – pula finansowania w 8 edycji przekroczyła 45 miliona złotych

0

Kolejne Demo Day zakończyło 8 edycję akceleratora Space3ac. Spośród 335 nadesłanych zgłoszeń wyłoniono 21 startupów, które z sukcesem ukończyły program. Pula finansowania w ostatniej edycji przekroczyła 4,5 miliona złotych.

Space3ac to program akceleracyjny łączący młode spółki technologiczne z dużymi przedsiębiorstwami i korporacjami. Zespoły biorące w nim udział uzyskują dofinansowanie do 200 tysięcy złotych, mentoring techniczny i biznesowy oraz mają możliwość przeprowadzenia wdrożeń pilotażowych swoich technologii w dużych firmach. Każda edycja akceleratora kończy się tzw. Demo Day, czyli wydarzeniem, na którym startupy prezentują rezultaty 6 miesięcy pracy z korporacyjnymi Odbiorcami Technologii.

W tegorocznym wydarzeniu wzięło udział 21 startupów, których innowacyjne projekty dotyczyły m.in.  rozwiązań koncentrujących się na rozwoju narzędzi służących wspomaganiu przetwarzania i analizy danych w środowiskach Big Data, bezprzewodowych czujnikach, dronach, sensorach, platformach grywalizacyjnych, napędach satelitarnych i zapotrzebowaniu higienicznym dla biznesu spowodowanym kryzysem epidemiologicznym.

,,Ta edycja akceleratora była bez wątpienia wyjątkowa. Po raz pierwszy zrealizowaliśmy program całkowicie zdalnie. Jedynymi okazjami do spotkań były wizyty studyjne u naszych Odbiorców Technologii, które odbywały się cyklicznie w ramach prowadzonych wdrożeń pilotażowych. Pula finansowania w 8 edycji przekroczyła 4,5 miliona złotych, a stworzone rozwiązania zdecydowanie zasługują na docenienie. Większość wdrożeń została już ukończona, a część z nich funkcjonuje komercyjne. Kilka startupów uzyskało dodatkowe finansowanie, jak np. cthings.co, który pozyskał na dalszy rozwój swojej firmy 3 miliony złotych od dwóch funduszy VC.” – mówi Wojciech Drewczyński, CEO akceleratora space3ac.

Głównym elementem wydarzenia były prezentacje startupów. Wszystko odbywało się na żywo, przed przedstawicielami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, lokalnych samorządów, inwestorów, Odbiorców Technologii oraz korporacji, funduszy venture capital i społecznością zgromadzoną wokół programu. Startupy oceniane były przez jury – dziennikarkę radiową i telewizyjną Kamilę Kalińczak; dr inż. Krzysztofa Kanawkę od lat związanego z przemysłem kosmicznym; autora bestsellerowych książek Pawła Tkaczyka i Jacka Bukowickiego reprezentującego Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jury wraz z przedstawicielami akceleratora Space3ac wyróżniło 4 startupy. W kategorii Best Hardware zwyciężył startup Mediam Chemical, który opracował Smart Energy Controller we współpracy z Orange Polska S.A. 

„Efektem akceleracji było zbudowanie całego produktu od hardware’u przez oprogramowanie po proces dostarczania i utrzymania. Zakres był wyjątkowo ambitny jak na tak krótki projekt i z zadowoleniem możemy stwierdzić, że wspólnie osiągnęliśmy sukces. Z naszego punktu widzenia projekt akceleracyjny został zrealizowany wzorowo, mimo dodatkowych wyzwań organizacyjnych, które narzucił nam Covid. W efekcie zbudowaliśmy rozwiązanie, które umożliwia bardziej efektywną eksploatację instalacji fotowoltaicznej i co za tym idzie szybszy zwrot z inwestycji, a dzięki temu uzupełnia ofertę Orange i przynosi wartość naszym klientom. Jesteśmy wdzięczni Space3ac za umożliwienie współpracy z Mediam Chemical i dobrą realizację programu w trybie zdalnym.” – mówi Tomasz Pawlikowski, Ekspert R&D Orange Polska.

Nagroda za Best Software przyznana została zespołowi Gamehill Corp, który stworzył platformę, na której pracownicy korporacji realizują różne zadania rozwojowe z obszarów: innowacyjności i pracy projektowej.

“Udział PKN ORLEN w programie akceleracyjnym to nie tylko jedna ze ścieżek pozyskania rozwiązań technologicznych odpowiadających na potrzeby bieżącej działalności, ale przede wszystkim poszukiwanie synergii dla realizacji wspólnego celu, jakim jest wdrażanie innowacyjnych technologii. W efekcie współpracy z zespołem GameHill powstała dedykowana platforma grywalizacyjna, dzięki której pracownicy PKN Orlen biorący udział w pilotażu mogli rozwijać swoje kompetencje w zakresie innowacyjności oraz zarządzania projektami,  uczestnicząc w procesie budowy farm wiatrowych na Bałtyku.  Platforma ta ma wbudowany mechanizm oparty na sztucznej inteligencji, umożliwiający weryfikację  poziomu pozyskanej wiedzy oraz sugerujący uczestnikom materiał, który powinni jeszcze przyswoić. Wdrożenia technologiczne zrealizowane w ramach programu akceleracyjnego Space3ac pokazały, że PKN ORLEN konsekwentnie rozwija współpracę ze startupami, a innowacje i rozwój nowych technologii należą do kluczowych czynników umożliwiających transformację wewnątrz organizacji w celu m.in. podniesienia efektywności produkcji, cyfryzacji procesów czy budowy firmy opartej na wiedzy i wszechstronnych kompetencjach” – powiedziała Patrycja Panasiuk zastępca dyrektora wykonawczego ds. strategii i innowacji oraz relacji inwestorskich PKN ORLEN.

Wyróżnienie w kategorii Best MVP otrzymała spółka 3DV Risk, która zbudowała portal prewencyjny, który wpływa na poziom bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach.  

Startup Saniteasy™ International otrzymał aż dwie nagrody – Best Anti-Covid Solution za wsparcie przedsiębiorstw i pracowników w czasie pandemii oraz Best Pitch ze względu na pomysłową i ciekawą formę prezentacji. 

“W ramach akceleracji w programie Space3ac opracowaliśmy przy wsparciu Olivia Business Center technologię pozwalającą na wprowadzenie dla dużych klientów zautomatyzowanego systemu zarządzania wieloma urządzeniami w oparciu o IOT w autorskim modelu SaaS – “Sanitary as a Service” w celu ograniczenia czynnika ludzkiego oraz kosztów obsługi. Dzięki temu pilotażowemu wdrożeniu oraz nieocenionemu wsparciu Mentorów programu prowadzimy wiele interesujących rozmów z potencjalnymi partnerami oraz pracujemy nad tym, aby nasze rozwiązania były “future-proof”.” – mówi Błażej Błaszczyk CEO i CoFounder Saniteasy™ International.

Podczas Demo Day można było również wysłuchać inspirujących gości specjalnych, m.in.- Pawła Tkaczyka, który, opowiadał o współpracy startupów i korporacji oraz o tym, dlaczego pierwsze wrażenie w biznesie jest takie ważne. Drugim gościem był Maciej Kowalski z Kombinatu Konopnego. W trakcie wystąpienia przybliżył tajniki swojej strategii crowdfundingowej, która pozwoliła mu w zaledwie kilkadziesiąt minut pozyskać ponad 4 miliony złotych od 700 inwestorów. W związku z trwającą pandemią, Demo Day odbyło się online, za pośrednictwem platformy LiveWebinar. Zapis transmisji na żywo można obejrzeć na profilu Facebook Space3ac. 

Absolwenci 8 edycji akceleratora space3ac: Formly, ISS RFID, 3DV Risk, Core DF, Bluemind, IndoorNavi, Insensor Technology, Progresja Space, Nightowls Software, Mtap Smart City, Faradaynamics, Augmented Vision, Pelixar, cthings.co, TeamBright Software, Mediam Chemical, Spatial Computation, Gamehill Corp, Connectedvr, Radcode, Saniteasy.

*Blue Dot Solutions sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. ,,Space3ac Scale Up II” Celem programu jest połączenie innowacyjnych startupów i zespołów z dużymi przedsiębiorstwami i funduszami VC z Polski, które poszukują innowacji w obszarach: Sektora Kosmicznego, Biogospodarki i Smart City. Wartość projektu (wydatki kwalifikowalne): 15 960 500.00 PLN. Dofinansowanie projektu z UE: 15 000 000 PLN.

Comments are closed.