Lądowanie Mars 2020 – animacja na podstawie rzeczywistych danych

0

Na podstawie danych z kamer zestawu pojazdu Mars 2020 udało się stworzyć niesamowitą (i amatorską!) animację lądowania łazika na powierzchni Czerwonej Planety.

W poniedziałek 22 lutego 2021 NASA przedstawiła niesamowite nagranie z procesu lądowania łazika Mars 2020. Zaprezentowane dane posłużyły do przygotowania animacji ścieżki schodzenia pojazdu do powierzchni Marsa. Efekty są niesamowite.

Łazik Mars 2020 Perseverance osiadł na powierzchni Czerwonej Planety 18 lutego 2021 roku. Skomplikowane lądowanie, składające się z kilku etapów, przebiegło prawidłowo – łazik znalazł się w wyznaczonym terenie na nie krateru Jezero, nieopodal dawnej delty rzeki. Tuż po lądowaniu łazik przesłał pierwsze zdjęcia, potwierdzające udane zatrzymanie się łazika na powierzchni Marsa.

Uzyskane obrazy posłużyły do wykonania niesamowitej animacji ścieżki schodzenia pojazdu do lądowiska na dnie krateru Jezero. Tę animację wykonał Spaceport3D – jeden z użytkowników systemu Sketchfab. Animację można zobaczyć poniżej.

Poza naukowcami, społeczność miłośników astronautyki (zarówno amatorska jak i “pół-profesjonalna”) będzie analizować dostępne obrazy, dźwięki i inne dane z misji Mars 2020. Można się m.in. spodziewać świetnych panoram, nagrań z poszczególnych kamer łazika (w tym “długoterminowych”) czy też nowych spojrzeń na dane naukowe. Z tego też powodu warto obserwować i wspierać różnych entuzjastów misji kosmicznych – nie tylko Mars 2020.

Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący misji Mars 2020.

(SkF)

Comments are closed.