Mars 2020 – Sol 4

1

Zapraszamy do podsumowania misji Mars 2020 Perserverance – stan na czwarty marsjański dzień.

Misja Mars 2020 Perseverance osiadła na powierzchni Czerwonej Planety 18 lutego 2021. Przez kolejne dni łazik przesyłał obrazy oraz dane, w tym te związane z lądowaniem we wnętrzu krateru Jezero.

Pierwsze kolorowe zdjęcie powierzchni Marsa z misji Mars 2020 (19 lutego 2021) / Credits – NASA/JPL-Caltech

Niesamowite nagranie z lądowania oraz pierwsze dźwięki

Dwudziestego drugiego lutego na konferencji prasowej przedstawiciele Jet Propulsion Laboratory (JPL) przedstawili nowe informacje oraz obrazy z wyprawy Mars 2020. Wówczas przedstawiono wyniki na czwarty marsjański dzień (“Sol”) misji Mars 2020.

Pierwszym elementem tej konferencji była prezentacja nagrania z lądowania łazika Mars 2020 – od momentu uwolnienia spadochronów, poprzez dalsze etapy: odrzucenie osłony termicznej, odrzucenie spadochronu, uruchomienie zestawu rakietowego, rozłożenie systemu “sky-crane”, posadzenie łazika na powierzchni Marsa, uwolnienie pojazdu i odlot zestawu rakietowego.

Specjaliści z NASA będą analizować przez tygodnie te obrazy, m.in. w celu dalszego poprawienia technologii. Wiadomo jednak już, że rozłożenie spadochronu nastąpiło perfekcyjnie – nie zanotowano żadnych splątań linek (a łącznie jest ich ponad 3,5 km w zestawie spadochronowym) i zaobserwowano jedynie niewielkie postrzępienia materiału spadochronu. W przypadku osłony termicznej zauważono, że jedna z ośmiu sprężyn poluzowała się, prawdopodobnie jeszcze przed zwolnieniem.

W końcowych momentach przed lądowaniem można zobaczyć dużą ilość pyłu wzbitego w marsjańską atmosferę w wyniku działania rakiet z zestawu rakietowego.

Lądowanie Mars 2020 na Czerwonej Planecie / Credits – NASA
Odlot zestawu rakietowego po separacji linek i połączenia z łazikiem Mars 2020 / Credits - NASA TV
Odlot zestawu rakietowego po separacji linek i połączenia z łazikiem Mars 2020 / Credits – NASA TV

Po lądowaniu rozpoczęło się weryfikowanie stanu łazika oraz uruchomienie poszczególnych systemów łazika. Rozłożono m.in. antenę “hi-gain” oraz maszt z kamerami, który po rozłożeniu wykonał zdjęcie łazika.

Pierwsze spojrzenie z rozłożonego masztu łazika Perseverance / Credits - NASA, JPL
Pierwsze spojrzenie z rozłożonego masztu łazika Perseverance / Credits – NASA, JPL

Ponadto, 20 lutego helikopter-dron Ingenuity przesłał swój pierwszy status.

Specjalistom z misji MRO (orbiter Marsa, wyposażony w duży układ optyczny) udało się zlokalizować elementy zestawu misji Mars 2020 już po lądowaniu. Komponenty takie jak spadochron czy osłona termiczna znalazły się po przeciwnych stronach łazika, w odległości ponad kilometra.

Poszczególne komponenty misji Mars 2020 - już po lądowaniu czy uderzeniu w powierzchnię Czerwonej Planety / Credits - NASA TV,
Poszczególne komponenty misji Mars 2020 – już po lądowaniu czy uderzeniu w powierzchnię Czerwonej Planety / Credits – NASA TV,

Ostatnia informacja przedstawiona na konferencji z 22 lutego była w formie dźwiękowej. Oprócz elektronicznego szumu łazika udało się zarejestrować dźwięki wiatru marsjańskiego.

Pierwsze naukowe obserwacje z misji Mars 2020

Naukowcy rozpoczęli już wstępne badania otoczenia miejsca lądowania łazika Perseverance. Analizowane są obrazy wykonane przez łazik już po lądowaniu, jak i jeszcze na różnych wysokościach. Zauważono już, że skały na powierzchni znacznie się różnią – niektóre z nich są jasne i bardzo porowate, zaś inne są wyraźnie ciemniejsze i nie wydają się być porowate.

Polecamy także podsumowanie misji Mars 2020 przedstawione w 21 godzin po lądowaniu.

Kolorowe zdjęcia Marsa z sol 0, 1 i 2 misji Mars 2020 / Credits – NASA, JPL-Caltech, Limax7

Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący misji Mars 2020.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(NASA, PFA)

Jeden komentarz

  1. Świetny artykuł!
    Piszcie takie podsumowania, tego mi brakuję właśnie w misjach marsjańskich, a zdjęcia na stronie NASA to mało…
    Niestety, ale agencja nie publikuje telemetrii z łazików 🙁