Zapraszamy do podsumowania misji Mars 2020 Perserverance – stan na czwarty marsjański dzień.
Misja Mars 2020 Perseverance osiadła na powierzchni Czerwonej Planety 18 lutego 2021. Przez kolejne dni łazik przesyłał obrazy oraz dane, w tym te związane z lądowaniem we wnętrzu krateru Jezero.Niesamowite nagranie z lądowania oraz pierwsze dźwięki
Dwudziestego drugiego lutego na konferencji prasowej przedstawiciele Jet Propulsion Laboratory (JPL) przedstawili nowe informacje oraz obrazy z wyprawy Mars 2020. Wówczas przedstawiono wyniki na czwarty marsjański dzień (“Sol”) misji Mars 2020.
Pierwszym elementem tej konferencji była prezentacja nagrania z lądowania łazika Mars 2020 – od momentu uwolnienia spadochronów, poprzez dalsze etapy: odrzucenie osłony termicznej, odrzucenie spadochronu, uruchomienie zestawu rakietowego, rozłożenie systemu “sky-crane”, posadzenie łazika na powierzchni Marsa, uwolnienie pojazdu i odlot zestawu rakietowego.
Specjaliści z NASA będą analizować przez tygodnie te obrazy, m.in. w celu dalszego poprawienia technologii. Wiadomo jednak już, że rozłożenie spadochronu nastąpiło perfekcyjnie – nie zanotowano żadnych splątań linek (a łącznie jest ich ponad 3,5 km w zestawie spadochronowym) i zaobserwowano jedynie niewielkie postrzępienia materiału spadochronu. W przypadku osłony termicznej zauważono, że jedna z ośmiu sprężyn poluzowała się, prawdopodobnie jeszcze przed zwolnieniem.
W końcowych momentach przed lądowaniem można zobaczyć dużą ilość pyłu wzbitego w marsjańską atmosferę w wyniku działania rakiet z zestawu rakietowego.
Po lądowaniu rozpoczęło się weryfikowanie stanu łazika oraz uruchomienie poszczególnych systemów łazika. Rozłożono m.in. antenę “hi-gain” oraz maszt z kamerami, który po rozłożeniu wykonał zdjęcie łazika.
Ponadto, 20 lutego helikopter-dron Ingenuity przesłał swój pierwszy status.
Specjalistom z misji MRO (orbiter Marsa, wyposażony w duży układ optyczny) udało się zlokalizować elementy zestawu misji Mars 2020 już po lądowaniu. Komponenty takie jak spadochron czy osłona termiczna znalazły się po przeciwnych stronach łazika, w odległości ponad kilometra.
Ostatnia informacja przedstawiona na konferencji z 22 lutego była w formie dźwiękowej. Oprócz elektronicznego szumu łazika udało się zarejestrować dźwięki wiatru marsjańskiego.
Pierwsze naukowe obserwacje z misji Mars 2020
Naukowcy rozpoczęli już wstępne badania otoczenia miejsca lądowania łazika Perseverance. Analizowane są obrazy wykonane przez łazik już po lądowaniu, jak i jeszcze na różnych wysokościach. Zauważono już, że skały na powierzchni znacznie się różnią – niektóre z nich są jasne i bardzo porowate, zaś inne są wyraźnie ciemniejsze i nie wydają się być porowate.
Polecamy także podsumowanie misji Mars 2020 przedstawione w 21 godzin po lądowaniu.
Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący misji Mars 2020.
Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.
(NASA, PFA)
Jeden komentarz
Świetny artykuł!
Piszcie takie podsumowania, tego mi brakuję właśnie w misjach marsjańskich, a zdjęcia na stronie NASA to mało…
Niestety, ale agencja nie publikuje telemetrii z łazików 🙁