Rząd zapowiada utworzenie Ministerstwa Kosmosu!

12

Na dzisiejszej konferencji Rządu padnie zapowiedź utworzenia Ministerstwa Kosmosu.

Z dostępnych informacji wynika, że nowe Ministerstwo ma przejąć kompetencje związane z działaniami Polski w kosmosie. Mowa tutaj nie tylko o cywilnych działaniach, ale także i o wojskowych kwestiach wykorzystania kosmosu.

Ministerstwo Kosmosu ma ruszyć 1 września 2021 i przejąć zadania od Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii a także – co zaskoczyło niektórych komentatorów – Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Co ciekawe, nie oznacza to, że Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) będzie nadzorowana przez nowe ministerstwo. Nadzór pozostanie ten sam, co przy ostatniej nowelizacji ustawy o POLSA. W dalszej kolejności możliwe, że POLSA “przejdzie pod skrzydła” Ministerstwa Kosmosu, jednakże będzie to wymagać nowelizacji obecnej ustawy.

Pierwszym zadaniem Ministerstwa Kosmosu ma być utworzenie nowej wersji Krajowego Programu Kosmicznego (KPK). Drugim zadaniem Ministerstwa Kosmosu mają być “działania zmierzające do krzewienia kultury Polski w programach kosmicznych, w szczególności w programie Artemis“. To drugie zadanie Ministerstwa Kosmosu może oznaczać zwiększone zaangażowanie Polski w programy eksploracyjne.

Początkowy budżet Ministerstwa Kosmosu został określony na 900 mln PLN, czyli około 200 mln EUR. Pracę w Ministerstwie Kosmosu znajdzie około 500 specjalistów. Rząd przewiduje dwa źródła finansowania Ministerstwa Kosmosu: obniżenie polskiej składki do ESA do kwoty 15 mln EUR oraz wdrożenie od 1 maja 2021 specjalnego podatku od działalności spółek w branży kosmicznej.

Ten artykuł został opublikowany 1 kwietnia 2021 i był to nasz żart na Prima Aprilis.

(RM)

12 komentarzy

 1. Nikt się nie kapnął że to ministerstwo jest już utworzone i działa od dawna, tylko nie w siedzibie sejmu. Taki mamy Kosmos że hej..!!

 2. Łatwo poznać, że to żart, bo nie jest napisane, że projekt jest dyskutowany na Polskim Forum Astronautycznym :-). Co do innych pomysłów, to ten rząd mnie już w niczym nie zaskoczy…

 3. “Drugim zadaniem Ministerstwa Kosmosu mają być “działania zmierzające do krzewienia kultury Polski w programach kosmicznych, w szczególności w programie Artemis“. To drugie zadanie Ministerstwa Kosmosu może oznaczać zwiększone zaangażowanie Polski w programy eksploracyjne.”

  Czyli zaangażowanie adekwatne do środków przeznaczanych na Kosmos

 4. DobraZmiana jest zdolna do wszystkiego, zatem żarty tego typu nie są śmieszne tylko stanowią dla porządku publicznego.

  • To co tu napiszę można poprzedzić okrzykiem (…)A jednak to zaoblili!(…)… właśnie urządzili sobie prima aprilis z terminów szczepionek…

 5. Oczywisty fejk. Rząd przecież nie wprowadza żadnych nowych podatków.
  To będzie OPŁATA od działalności spółek w branży kosmicznej 🙂

 6. Warto dodać że jedną z pierwszych decyzji Ministerstwa Kosmosu będzie zaproszenie portalu kosmonauta.net do przygotowania planu Polskiego Kosmicznego Programu Kulturalnego (w skrócie PKPK) na wypadek spotkania obcych inteligentnych cywilizacji. To bardzo odpowiedzialne zadanie wobec całej ludzkości.

  • Krzysztof Kanawka on

   Nie możemy zaprzeczyć, ale… jest problem, bowiem jako zespół mocno związany z Gdańskiem postulujemy, by “Lasy Pomorza” były częścią przekazywanego dziedzictwa kulturowego, na co Ministerstwo nie chce się zgodzić.