Beresheet 2 – start w 2024

0

Dziewiątego grudnia pojawiło się więcej szczegółów dotyczących izraelskiej misji księżycowej Beresheet 2. Start planowany jest na pierwszą połowę 2024 roku.

Jedenastego kwietnia 2019 roku około godziny 21:25 CEST izraelski lądownik Beresheet miał osiąść na Księżycu. Niestety lądowanie nie przebiegło prawidłowo – Beresheet rozbił się o powierzchnię Srebrnego Globu, prawdopodobnie z prędkością rzędu kilkuset kilometrów na godzinę. Jeszcze w kwietniu 2019 amerykański orbiter LRO sfotografował krater po Berehseet.

Już kilka godzin po nieudanym lądowaniu pojawiły się pierwsze zapowiedzi następcy Beresheet. Dwa dni później zapowiedź zamieniła się w oficjalne stanowisko głównego fundatora pierwszego projektu – Morrisa Kahn’a. Ten miliarder poinformował, że sfinansuje misję Beresheet 2.

Przez kolejne kilkanaście miesięcy dość niewiele informacji się pojawiło na temat misji Beresheet 2. Wreszcie, 9 grudnia, na specjalnej konferencji, organizatorzy projektu Beresheet 2 przedstawili kilka ciekawych informacji na temat tej misji.

Celem Beresheet 2 będzie znów Księżyc. Start zaplanowano na pierwszą połowę 2024 roku. Będzie to misja złożona z trzech zasadniczych części:

  • dwóch lądowników, każdy z zestawem eksperymentów
  • orbitera, który będzie pracować przez kilka lat na orbicie okołoksiężycowej
Ogólna konfiguracja misji Beresheet 2 / Credits - TeamSpaceIL
Ogólna konfiguracja misji Beresheet 2 / Credits – TeamSpaceIL

Beresheet 2 z pewnością będzie ambitną misją. Data jej startu zbiegnie się z powrotem człowieka na Srebrny Glob (misja Artemis-3) i ogólnym większym zainteresowaniem ludzkości naszym jedynym naturalnym satelitą.

(TSL, PFA)

Comments are closed.