NASA i SpaceX zakończyły certyfikację Dragona 2

2

Dziesiątego listopada NASA poinformowała o zakończeniu procesu certyfikacji pojazdu załogowego Dragon 2. Jest to ważny element przygotowań do startu misji USCV-1.

Pomiędzy 30 maja a 2 sierpnia 2020 trwała misja SpX-DM2 – załogowy test kapsuły Dragon 2 (Crew Dragon). Misja zakończyła się pełnym sukcesem – astronauci powrócili na Ziemię z wodowaniem w Zatoce Meksykańskiej.

Po misji SpX-DM2 kolejne loty załogowe będą już “regularne” i będą nosić oznaczenie USCV i w przypadku lotów firmy SpaceX także oznaczenie “SpaceX Crew-1”. Celem tej misji będzie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Załoga pierwszej regularnej misji (USCV-1) to Michael Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker (wszyscy z NASA) oraz Soichi Noguchi (JAXA).

Misja USCV-1 była wielokrotnie przekładana – z końca sierpnia na połowę listopada. Aktualnie start misji jest planowany na 15 listopada 2020, na godzinę 01:49 CET.

Ważnym etapem przygotowań do misji USCV-1 jest zakończenie procesu certyfikacji kapsuły Dragon 2 oraz rakiety Falcon 9 do lotów załogowych. Ten proces oficjalnie zakończył się 10 listopada 2020. W procesie wspólnie pracowały firma SpaceX i agencja NASA.

Zakończenie certyfikacji kapsuły Dragon 2 i rakiety Falcon 9 / Credits – NASA’s Kennedy Space Center

Jest to pierwsza certyfikacja amerykańskiego pojazdu załogowego od początku lat 80. XX wieku, czyli od czasu pierwszych misji promów kosmicznych. Kapsuła Dragon 2 ma być prostsza w obsłudze i znacznie bezpieczniejsza od wahadłowców, które borykały się z wieloma problemami i zakończyły swoją służbę po 135 misjach, z których dwie zakończyły się katastrofami.

Misja USCV-1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Victor Glover, Soichi Noguchi i Shannon Walker podczas treningu do misji / Credits - NASA
Victor Glover, Soichi Noguchi i Shannon Walker podczas treningu do misji / Credits – NASA

(PFA, NASA)

2 komentarze

  1. Zauważyłem na zdjęciu chyba nowe panele Słoneczne i jak by ich było więcej.( to chyba związane z wyprawą pół roczną ). Co do Kombinezonów tych 4 Astronautów ,to na zdjęciu rzeczywiście są futurystycznie piękne,idealnie pasują do wnętrza Dragona 2, jak przystało na II-Dekadę XXI-w.

  2. Nazwa USCV już dawno nie jest używana !
    Misje SpaceX to Crew-1, Crew-2, Crew-3 itd a Boeing to Starliner-1, Starliner-2, Starliner-3, itd.