Obserwacje satelitów Starlink – lato 2020

0

Zapraszamy do przeglądu najciekawszych nagrań z przelotów satelitów Starlink z lata 2020.

Od maja 2019 rok u firma SpaceX umieszcza swoją megakonstelację satelitów Starlink na orbicie. Docelowo aż 12 tysięcy satelitów Starlink ma się znaleźć na orbicie. Jest to wartość porównywalna z całkowitą ilością wszystkich obiektów, jakie obecnie znajdują się na różnych orbitach wokół Ziemi, włączając w to większe “śmieci kosmiczne”. Oprócz SpaceX inne firmy planują także umieszczenie setek satelitów na orbicie dla celów telekomunikacyjnych – przykładem może być OneWeb – pierwsza generacja ma składać się z 648 satelitów (jest jednak możliwe że ta firma niebawem zakończy działalność).

Najnowszy, już dwunasty start dla konstelacji Starlink odbył się 3 września 2020. Na pokładzie rakiety Falcon 9 znalazła się dwunasta paczka sześćdziesięciu satelitów konstelacji Starlink. Lot przebiegł prawidłowo i satelity zostały uwolnione na wstępnej orbicie okołoziemskiej, skąd pod własnym napędem dotrą do operacyjnej orbity o wysokości około 550 km. Proces podwyższania orbity zajmie kilka tygodni.

W okresie letnim (na półkuli północnej) obserwatorzy z całego świata wykonali ciekawe nagrania przelotów różnych paczek satelitów Starlink. Zwykle najciekawsze przeloty to te obserwowane w ciągu kilkudziesięciu godzin po starcie każdej z paczek satelitów Starlink. Wówczas satelity przebywają blisko siebie i tworzą interesujący obraz na nocnym niebie. Poniższe nagrania to kilka najciekawszych wykonanych w okresie od końca czerwca 2020.

Przelot dziesiątej paczki satelitów Starlink (widziany przez układ wzmacniający światło) obserwacja z Wielkiej Brytanii – 8 sierpnia 2020 / Credits – déjà vu
Ciekawa obserwacja z 13 sierpnia 2020 – widać udane “zaciemnienie” części satelitów dziesiątej paczki satelitów Starlink / Credits – Mr SuperMole
Przelot dziesiątej paczki satelitów Starlink, około 20 godzin po wystrzeleniu (obserwacja z Polski) – 8 sierpnia 2020 / Credits – Mr SuperMole
Obserwacje dziesiątej paczki satelitów Starlink z Litwy (8 sierpnia 2020) / Credits – Vitanas
Przelot dziesiątej paczki satelitów Starlink – obserwacje z Nowej Zelandii (8 sierpnia 2020)/ Credits – YeahNah Productions
Satelity Starlink oraz Perseidy – 13 sierpnia 2020 / Credits – Olivier Staiger
Przelot dwunastej paczki satelitów Starlink – 4 września 2020 (z Nowej Zelandii) / Credits – Astrofarmer Imaging NZ

Dotychczasowe loty Starlink

Był to już dwunasty start dla konstelacji Starlink. Pierwszy start Starlink został przeprowadzony 24 maja 2019. Drugi start rakiety Falcon 9 z paczką satelitów Starlink odbył się 11 listopada 2019. Po raz trzeci satelity konstelacji Starlink znalazły się na orbicie 7 stycznia 2020. Kolejny, czwarty start rakiety Falcon 9 z paczką satelitów Starlink nastąpił 29 stycznia 2020. Piąta paczka satelitów Starlink została wyniesiona na orbitę 17 lutego 2020. Szósty start dla konstelacji Starlink firma SpaceX przeprowadziła 18 marca 2020. Siódmy start Starlink odbył się 22 kwietnia 2020. Ósma paczka satelitów Starlink dotarła na orbitę 4 czerwca 2020. Start dziewiątej paczki Starlink przeprowadzono 13 czerwca 2020. Dziesiąta paczka satelitów Starlink trafila na orbitę 7 sierpnia 2020. Jedenasta paczka satelitów Starlink znalazła się na orbicie 18 sierpnia 2020.

Przeloty satelitów Starlink są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Najnowsza paczka satelitów Starlink jest komentowana w tym wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.