Mars 2020 i Dragon 2 dotarły do KSC

0

W ostatnich dniach do Kennedy Space Center dotarły dwa pojazdy: łazik Mars 2020 oraz kapsuła Dragon 2 do pierwszej misji załogowej.

Ośrodek Kennedy Space Center (KSC) znajduje się na Florydzie. To właśnie stamtąd startuje większość międzyplanetarnych misji NASA oraz wystartowały wszystkie amerykańskie misje załogowe. Ma to związek z położeniem geograficznym KSC i Florydy – ten stan jest na południu USA oraz po swojej wschodniej stronie ma Ocean Atlantycki, nad którym przebiegają trajektorie startujących rakiet.

W ostatnich dniach do KSC dotarły dwa pojazdy, które mają duże znaczenie dla amerykańskiego programu kosmicznego. Pierwszym z nich jest łazik Mars 2020, dotyhczas budowany w Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii. Start Mars 2020 obecnie jest planowany na 17 lipca. Start tego łazika nastąpi za pomocą rakiety Atlas 5, która skieruje pojazd w kierunku Czerwonej Planety. Lądowanie łazika na Marsie jest planowane na 18 lutego 2021 roku.

Dotychczasowe budowa oraz testy łazika Mars 2020 / Credits – JPLraw
Łazik Mars 2020 po lądowaniu w KSC  - 12 lutego 2020 / Credits - NASA
Łazik Mars 2020 po lądowaniu w KSC – 12 lutego 2020 / Credits – NASA

Drugim pojazdem jest kapsuła Dragon 2 do pierwszego załogowego lotu. Ta misja nosi oznaczenie SpX-DM2. Niedawno pojawiła się informacja o dacie startu misji SpX-DM2 – aktualnie jest to 7 maja 2020. Co ciekawe, jest możliwe pewne przyśpieszenie tej misji – być może nawet do końca kwietnia. Prawdopodobnie pod koniec lutego lub na początku marca NASA określi precyzyjniej termin startu załogowej misji SpX-DM2.

Animacja misji pojazdu Dragon 2 / Credits – SpaceX

(Tw, PFA)

Comments are closed.