Górskie serce Boliwii

0

Z okazji Walentynek przedstawiamy obraz z satelity Sentinel-2, który uchwycił piękną formację w kształcie serca w krajobrazie południowych wyżyn Boliwii.

Wyżyny są częścią Altiplano, płaskowyżu śródgórskiego w Andach Środkowych, w Boliwii i Peru. Krajobraz składa się z szeregu dorzeczy leżących około 3500 m nad poziomem morza i poza Tybetem, jest najbardziej rozległym obszarem płaskowyżu na Ziemi.

Ten szczególny obszar to przejście między pustynią na zachodzie a lasem tropikalnym na wschodzie. Formacja w kształcie serca została uformowana z czasem przez wiele warstw różnych formacji geologicznych. Liczne strumienie i rzeki widoczne na tym obrazie również przyczyniły się do ukształtowania krajobrazu, jaki widzimy dzisiaj.

Obraz został przetworzony przez wybranie pasm spektralnych, które mogą być użyte do klasyfikacji cech geologicznych i nie przedstawia barw rzeczywistych.

Sucre, stolica regionu Chuquisaca, jest widoczna w lewym, górnym rogu zdjęcia w kolorze szarym. Miasto, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest położone na wysokości około 2800 metrów nad poziomem morza. Po lewej stronie Sucre widać krater Maragua – popularny cel wycieczek pieszych.

Satelity, takie jak Copernicus Sentinel-2, pozwalają nam rejestrować piękne obrazy z kosmosu, takie jak te, ale także monitorować Ziemię. Orbitując 800 km nad naszymi głowami, satelity systematycznie obrazują i mierzą zachodzące zmiany, co jest szczególnie ważne w regionach, do których dostęp byłby trudny. Pozwala to na podejmowanie świadomych decyzji, które pomogą chronić nasz świat dla przyszłych pokoleń i wszystkich obywateli zamieszkujących Ziemię.

Obraz został uchwycony 26 stycznia 2020 r., Jest również dostępny w programie ESA Earth from Space.

Źródło: ESA.

Comments are closed.