Obserwacje satelitów Starlink (styczeń 2020)

1

Na początku stycznia 2020 roku obserwatorzy z całego świata raportowali o obserwacjach satelitów konstelacji Starlink. Obserwowane są także satelity z najnowszej paczki, wyniesionej na orbitę 7 stycznia.

Pierwszy start w 2020 roku należał do rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Tego dnia o godzinie 03:19 CET rakieta Falcon 9 wyniosła trzecią paczkę satelitów Starlink (drugą operacyjną). Był to trzeci start Falconów 9 wynoszących satelity Starlink: poprzednie nastąpiły w maju 2019 i w listopadzie 2019.

Wkrótce po starcie tej paczki satelitów Starlink pojawiły się pierwsze obserwacje. Poniższe nagranie prezentuje wygląd tej paczki satelitów około 9 godzin po starcie.

Obserwacje trzeciej paczki satelitów Starlink – 9 godzin po starcie / Credits – flycamDFW

Równolegle trwają obserwacje poprzednich paczek satelitów Starlink – w tym i z Polski. Poniższe nagrania prezentują styczniowe obserwacje pierwszych dwóch paczek satelitów Starlink.

Przelot paczki satelitów Starlink poprzez obiektywy 350mm i 50mm / Credits – déjà vu

Poniższe niesamowite nagranie zostało wykonane 2 stycznia 2020 z województwa mazowieckiego.

Przelot paczki satelitów Starlink nad Polską / Credits – Przemek Chudzik

Z kolei poniższe nagranie prezentuje start rakiety Falcon 9 z trzecią paczką satelitów Starlink. Nagranie zostało wykonane z odległości około 100 kilometrów od wyrzutni startowej.

Obserwacje trzeciego startu rakiety Falcon 9 z satelitami Starlink / Credits – Entertainment on the road

Łącznie SpaceX ma zamiar użyć trzech “powłok” dla swojej konstelacji: około 7500 satelitów ma operować na niskiej orbicie o wysokości około 340 km, 1600 na orbicie o wysokości około 550 km i 2900 na orbicie o wysokości 1150 km. Niektóre środowiska naukowe branży kosmicznej uważają, że ta ostatnia “powłoka” może być bardzo niebezpieczna z uwagi na swoją dużą wysokość oraz obecność innych “kosmicznych śmieci”. W tej kwestii z pewnością niebawem będą musiały zostać wprowadzone regulacje, gdyż nie tylko SpaceX ma zamiar zbudować swoje “mega konstelacje” satelitarne.

Większa ilość satelitów będzie z pewnością wymagać częstszych manewrów w celu omijania kolizji z innymi satelitami (w tym satelitami innych konstelacji!), śmieciami kosmicznymi oraz obiektami, które same nie są w stanie manewrować (np. satelity typu CubeSat). Brak koordynacji działań – oraz brak decyzji o wykonaniu manewru – może jeszcze bardziej podnieść ryzyko kolejnej kolizji na orbicie. Na początku września 2019 zanotowano pierwszy manewr ominięcia satelitów Starlink.

(PFA)

Jeden komentarz

  1. Okaze sie ze uformuja ksztalt i-xa i bedzie to wypelnieniem proroctwa z apokalipsy o krzyzu widocznym na niebie.