Obserwacje przelotów satelitów Starlink

0

Obserwatorzy z całego świata informują o pięknych przelotach 60 satelitów konstelacji Starlink.

Firma SpaceX umieściła 24 maja na orbicie 60 satelitów konstelacji Starlink. Wszystkie satelity Starlink zostały uwolnione w jednym momencie, co jest dość nietypowe. Zwykle podczas startów z wieloma satelitami następuje stopniowe (albo też “jednostajne” w dłuższym okresie czasu) uwalnianie satelitów. W tym przypadku wszystkie satelity jednocześnie opuściły górny stopień Falcona 9, po czym powoli zaczęły się od siebie oddalać.

Satelity powoli oddalają się od siebie. 48 godzin po starcie dystans pomiędzy pierwszym a ostatnim satelitą wyniósł około 25 stopni. Satelity na nocnym niebie były widoczne gołym okiem jako “sznur” obiektów, podążających jeden za drugim. Obserwatorzy z całego świata wykonali serię zdjęć oraz nagrań.

Poniżej prezentujemy kilka najciekawszych nagrań z przelotów satelitów Starlink.

Przelot satelitów Starlink w nocy z 25/26 maja (00:15 CEST) – obserwacja z Polski / Credits – Limax7
Obserwacje satelitów Starlink z nocy z 24 na 25 maja (mniejsza separacja pomiędzy satelitami) – obserwacja z Holandii / Credits – Dr. Marco Langbroek (sattrackcam.blogspot.com
Obserwacje satelitów Starlink z nocy z 24 na 25 maja (mniejsza separacja pomiędzy satelitami) – obserwacja z Polski / Credits – Z głową w gwiazdach

Z czasem separacja satelitów będzie rosnąć. Jednakże przez kilka najbliższych tygodni te 60 satelitów będzie przebywać blisko siebie, będąc jednocześnie wdzięcznym celem do nocnych obserwacji satelitów.

Łącznie SpaceX ma zamiar użyć trzech “powłok” dla swojej konstelacji: około 7500 satelitów ma operować na niskiej orbicie o wysokości około 340 km, 1600 na orbicie o wysokości około 550 km i 2900 na orbicie o wysokości 1150 km. Niektóre środowiska naukowe branży kosmicznej uważają, że ta ostatnia “powłoka” może być bardzo niebezpieczna z uwagi na swoją dużą wysokość oraz obecność innych “kosmicznych śmieci”. W tej kwestii z pewnością niebawem będą musiały zostać wprowadzone regulacje, gdyż nie tylko SpaceX ma zamiar zbudować swoje “mega konstelacje” satelitarne.

Dwa kolejne starty konstelacji Starlink są planowane jeszcze na ten rok.

Start tej “paczki” satelitów Starlink jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także wątek obserwacyjny satelitów Starlink na Astropolis.

(PFA, S-X)

Comments are closed.